XVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego

Drukuj

2 grudnia 2018 r. - przesłuchania w ramach XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice

Historia konkursu sięga roku 2000, kiedy był to lokalny, mały konkurs w Łomiankach, potem także w Izabelinie.   Przez 18 lat rozrósł się on do rangi wydarzenia międzynarodowego.

Dyrektor generalny konkursu, Lucjusz Pinkosz, szczyci się, że właściwie wszyscy liczący się dziś w świecie młodzi muzycy,  brali kiedyś udział w tym konkursie. Są to m.in. Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Andrzej Wierciński, Piotr Pawlak, Celina Kotz czy wreszcie Arisa Onoda (Japonia).

Juliusz Zarębski to zmarły w wieku 31 lat kompozytor i pianista, twórca słynnego kwintetu fortepianowego g-moll, powszechnie uważanego za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej. Był jednym z bardziej oryginalnych kompozytorów polskich 2. połowy XIX wieku. Jego kompozycje na fortepian, poza widocznymi wpływami Liszta, wskazują na rozwój niektórych technik kompozytorskich Chopina. Konkursy jego imienia przyczyniają się do upowszechniania w świecie wiedzy o znakomitym, przedwcześnie zmarłym kompozytorze.

Tegoroczne przesłuchania po raz pierwszy odbyły się w Sali Widowiskowej Domu Kultury.

Organizatorzy, jurorzy i uczestnicy byli pod wrażeniem sali - jej wyglądu i akustyki  oraz profesjonalnej obsługi pracowników. Miejmy nadzieję, że w przyszłych latach przesłuchania będą mogły odbyć się przy pełnej widowni.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Kultury i Edukacji im. im. Juliusza Zarębskiego oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Łomiankach. Patronat nad wydarzeniem sprawują lokalne władze (starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński oraz burmistrz Łomianek), a  w ubiegłym roku patronem był prezydent RP Andrzej Duda.

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego odbywa się na Zamku Królewskim w Warszawie.

GB