Sierpniowa rocznica

Drukuj

8 sierpnia, jak co roku w Borzęcinie Dużym oddaliśmy hołd mieszkańcom tej ziemi pomordowanym w 1944 r. przez hitlerowców.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. św. Wincentego Ferreriusza, celebrowaną przez ks. Jana Wróbla i ks. Józefa Olczaka. Wśród wiernych obecni byli m.in. Z-ca Wójta Marcin Zając i radny z Borzęcina Tadeusz Wiśniewski. Przybyła również grupa osób spokrewnionych z ofiarami borzęcińskiej masakry i mieszkańcy Borzęcina.

Przypomnijmy, że 8 sierpnia 1944 r. Niemcy, mszcząc się za atak partyzancki na borzęciński skład broni, zamordowali w odwecie 49 osób. Wśród zamordowanych byli młodzi mieszkańcy Borzęcina i 19 osób spoza tych terenów, prawdopodobnie z Warszawy, w której trwały walki Powstania Warszawskiego. Kiedy w Borzęcinie rozstrzeliwano ludność cywilną, na warszawskiej Woli trwała masakra mieszkańców tej dzielnicy. Historycy szacują, że zgładzono wówczas ok. 60 tys. osób.

Do dziś zbrodnia w Borzęcinie owiana jest tajemnicą, podobnie jak atak partyzancki, który miał miejsce dzień wcześniej. Nie znamy wielu faktów dotyczących tych wydarzeń.

Podczas uroczystości głos zabrał Z-ca Wójta Marcin Zając, dziękując mieszkańcom Borzęcina za kultywowanie pamięci o ofiarach wojny. Rys historyczny dawnych wydarzeń przedstawił red. Marcin Łada. Po Mszy wszyscy zebrani udali się na Miejsce Pamięci Narodowej w Borzęcinie Dużym (u zbiegu ulic Warszawskiej i Spacerowej), gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

Cześć Pamięci Ofiar Wojny!