Podróż z ormiańską muzyką

Drukuj

15 lipca 2017 r. na letniej scenie w babickim parku wystąpił Kamil Radzimowski. Wraz z Mateuszem Chmielewskim (akordeon klawiszowy), Kamilem Maxymilianem Kuklą (perkusja) oraz Kamilem Kucharczykiem (instrumenty klawiszowe) kwartet w ponad godzinnym koncercie zaprezentował utwory muzyczne zakorzenione w muzyce i kulturze ormiańskiej.

Kamil Radzimowski wykonując utwory muzyczne korzysta z bogatego instrumentarium, są to m.in. duduk ormiański - instrument dęty drewniany pochodzący z Armenii, którego brzmienie przypomina saksofon, flażolet, zwany polskim flecikiem, czy oud - instrument strunowy nazywany lutnią arabską bądź perską. Oprócz gry na instrumentach Kamil Radzimowski również śpiewał.

Utwory prezentowane przez kwartet różniły się od siebie: jedne były skoczne i zachęcające do tańca, inne powolne i nastrojowe. Cześć z nich była tradycyjnymi melodiami z terenów Armenii, część autorskimi kompozycjami. Łączyła je bogata armeńska kultura, która rozwija się już ponad 1500 lat, a jej początki sięgają czasów średniowiecznego Bizancjum.

W przerwach między kolejnymi utworami odbył się konkurs, którego nagrodą była płyta Kamila Radzimowskiego. Artysta opowiadał także o historii Armenii, mieszkańcach tego kraju i ich zwyczajach.

Wpływ kultury ormiańskiej na muzykę popularną na świecie jest bardzo duży. Wśród Ormian i osób pochodzenia ormiańskiego można znaleźć m.in. muzyków zespołu System of a Down, barda Bułata Okudżawę, francuskiego piosenkarza Charlesa Aznavoura, piosenkarkę i aktorkę Cher, czy kanadyjskiego piosenkarza i aktora Garou. Ormiańskie korzenie ma również nasz znakomity kompozytor Krzysztof Penderecki, którego imię nosi Babicka Orkiestra Dęta.

Tekst: © Urząd Gminy Stare Babice
Fot.: Jacek Kłopotowski