Czas pamięci
Wrzesień jest szczególnym miesiącem w historii polskiego narodu. Spotykamy się wówczas na cmentarzach i przy pomnikach, by czcić bohaterów poległych za wolność Ojczyzny i wspominać ofiary hitlerowskiego terroru.
12 września 2014 na cmentarzu w Palmirach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i ofiary egzekucji hitlerowskich na terenie Puszczy Kampinoskiej. Zorganizowali ją: Wojewoda Mazowiecki, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna, Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach oraz Kampinoski Park Narodowy. Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, Parlamentu i Rządu. Nie zabrakło również przedstawicieli naszych samorządów: powiatowego i gminnego ze Starostą Janem Żychlińskim i Wójtem Krzysztofem Turkiem, a także kombatantów i harcerzy.
Fot. K. Malinowski
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Św. odprawioną w intencji poległych przez metropolitę warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy przypomniano historię zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej przez hitlerowców na mieszkańcach Warszawy i podwarszawskich miejscowości, odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce w miejscu pamięci. Wojskową asystę honorową podczas uroczystości wystawiło Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Przypomnijmy, że podczas masowych egzekucji w Palmirach zginęło ponad 2 tys. osób. Mordowano polskie elity. Zginęli tu m.in. Marszałek Sejmu II RP Maciej Rataj, Wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski i olimpijczyk Janusz Kusociński. Egzekucje odbywały się także w innych miejscach Puszczy Kampinoskiej.
14 września 2014 odbyły się uroczystości patriotyczne w pobliżu naszej gminy. W Umiastowie (gm. Ożarów Maz.) przy pomniku uczczono mieszkańców dwóch miejscowości – Umiastowa i Topolina – zamordowanych 13 września 1939 r. przez hitlerowców. Były to niewinne ofiary ludności cywilnej z obu tych wsi i uciekinierzy z okolic Ożarowa Maz., objętego wówczas bitwą. Tego tragicznego dnia hitlerowcy zamordowali ponad 20 osób.
Fot. Marcin Łada
Skromna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez ks. Jana Wróbla. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rodzin pomordowanych osób i mieszkańcy dwu wymienionych miejscowości. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządów, obecny był Z-ca Burmistrza Ożarowa Maz. Dariusz Skarżyński i Z-ca Wójta Gminy Stare Babice Marcin Zając. Obaj przedstawiciele samorządów złożyli wiązanki kwiatów i podziękowali za zorganizowanie uroczystości. Głos zabrała także Zofia Lasocka, mieszkanka naszej gminy, która jest prawdziwym strażnikiem pamięci o ofiarach wojny z Umiastowa i Topolina. Również i my składamy uszanowanie rodzinom pomordowanych osób i oddajemy cześć Tym, którzy oddali życie za Polskę.
MŁ