2 maja - Święto Flagi

Drukuj

Czy wiesz jak wieszać flagę?

Niebawem na wielu domach zawisną biało-czerwone flagi. Niewielu jednak wie, że wieszanie tego symbolu państwa jest regulowane ścisłymi przepisami. Takich wytycznych jest kilkanaście. Wiecie jak prawidłowo wieszać flagę?

Etykieta flagowa jest szczegółowo opisana. Wymienione są w niej przede wszystkim reguły jej wieszania, ale także wygląd, sposób jej składania i późniejszej likwidacji.

Szacunek dla flagi
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje.
Wywieszając flagę z okazji świąt państwowych, dajemy wyraz uhonorowania oraz obchodzenia przez nas święta.

Z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem – zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana.

Flaga powinna być zawsze zadbana. Kiedy wypłowieje lub się podrze, powinno wymienić się ją na nową. Miejsce umieszczenia flagi powinno być honorowe, nie ujmujące jej godności oraz zapewniające jej dobrą widoczność o każdej porze dnia i nocy.

Flagi państwowej nie używa się do nakrywania stołów, mównic czy pojazdów. Nie powinno się również nakrywać nią odsłanianych tablic lub pomników. Zamiast niej lepiej posłużyć się biało-czerwoną wstęgą.

Na fladze państwowej oraz jej wizerunkach nie należy umieszczać napisów ani grafik. Nie należy też mocować do niej jakichkolwiek przedmiotów.

więcej szczegółów dotyczących umieszczania znaków narodowych

na stronie policji >>>
oraz historia ich powstania
w kwietniowym numerze Gazety Babickiej >>>