Roślinne wyspy na stawie w Bliznem-Jasińskiego

Drukuj

21 kwietnia 2018 r. podczas warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Moja Puszcza” wspólnie zbudowaliśmy pływające roślinne wyspy, które będą ozdobą stawu w Blizne-Jasińskiego.

Pływające wyspy, zwane także hydrofitowymi wyspami filtracyjnymi, to specjalnie dobrane rośliny posadzone na unoszących się na wodzie konstrukcjach. Do budowy naszych wysepek wykorzystaliśmy deski, tkaninę jutową i sznurek oraz butelki po mleku (z bezpiecznego dla środowiska tworzywa LDPE).

Zdecydowaliśmy się na konstrukcje trójkątne, które potem łatwiej połączyć w większe wyspy.

Sadzonki roślin, po dokładnym wypłukaniu korzeni, umieściliśmy w woreczkach wypełnionych substratem do roślin wodnych. Z tak przygotowanych roślin stworzyliśmy kompozycje na drewnianych konstrukcjach, a puste miejsca pomiędzy sadzonkami wypełniliśmy słomą owsianą.

Gotowe wysepki połączyliśmy w dwie duże wyspy, które dzięki pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach udało się szczęśliwie spuścić na wodę i zakotwiczyć do umieszczonych na dnie zbiornika worków z kamieniami.

Rośliny posadzone na wyspach będą wspomagały naturalne oczyszczanie wody. W Bliznem-Jasińskiego stworzyliśmy kompozycje z następujących gatunków:

  • kosaciec żółty (Iris pseudacorus L.)
  • pałka wysmukła (Typha laxmanii)
  • turzyca błotna (Carex acutiformis L.)
  • turzyca pospolita (Carex nigra Reichard)
  • turzyca sina (Carex flacca Schreb.)
  • mięta nadwodna (Mentha aquatica L.)
  • krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.)

Nasze wyspy od razu zwróciły uwagę gniazdujących na zbiorniku kurek wodnych. Kiedy rośliny się rozrosną, będą nie tylko ozdobą stawu, ale także schronieniem i bazą pokarmową dla lokalnej fauny.

W trakcie warsztatów zebranych zostało 5 worków śmieci. W pracach porządkowych bardzo pomogli  strażacy, którzy pływając łódką, wyłowili wszystkie przedmioty znajdujące się wodzie, zagnieżdżone w szuwarach i w trudno dostępnych miejscach linii brzegowej.

Były to już kolejne warsztaty organizowane w Gminie Stare Babice w ramach projektu „Moja Puszcza” realizowanego przez Fundację Sendzimira i Kampinoski Park Narodowy. Wcześniej wspólnie z mieszkańcami posadziliśmy rabaty z roślin rodzimych w babickim parku i założyliśmy łąkę kwietną przy szkole Podstawowej w Zielonkach-Parceli.

Kolejne warsztaty już 12 maja br. w Latchorzewie,
gdzie wrócimy do tematu pływających wysp i naturalnego oczyszczania wody
w przydomowych oczkach wodnych.
Zapraszamy!

Organizatorzy bardzo dziękują pracownikom Urzędu Gminy i strażakom z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach za fachową pomoc  w realizacji wydarzenia oraz p. Dyrektor Przedszkola w Bliznem Jasińskiego za udostępnienie placu do przechowania roślin i sprzętów używanych podczas warsztatów.

fot. A. Golec

Projekt "Moja puszcza"