Poczet Dębów Katyńskich
ALEJA DĘBÓW KATYŃSKICH
25-go kwietnia 2010 w Starych Babicach zostały posadzone dęby upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej - żołnierzy związanych z okolicami gminy, oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
I. Dąb pamięci kpt. Henryka Mizikowskiego
ur. w 1906 r. w Siedlcach, żołnierza 3. Pułku Piechoty Legionów rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Charkowie. Kpt. Mizikowski był kuzynem mjr. Władysława Mizikowskiego, który poległ we wrześniu 1939 r. na przedpolu Babic. Posadzenia Dębu Pamięci dokonała pani mjr. Anna Mizikowska (kuzynka kapitana) wraz z rodziną. Pani Anna jest uczestniczką Powstania Warszawskiego i Honorowym Członkiem babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP.
II. Dąb pamięci ppor. rez. Stanisława Olewińskiego ur. w 1896 r. w Kołbach (pow. piński), posła II RP zamordowanego po 1939 r. w ZSRR
Stanisław Olewiński był współwłaścicielem majątków Kołby i Koniuchy w pow. pińskim. Za swoje bohaterstwo i działalność dla Ojczyzny odznaczony został m.in.: Orderem Virtuti Militari, Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem za wojnę 1918-1921. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał siostrzeniec posła, uczestnik Powstania Warszawskiego, pan Bronisław Opacki z synem.
III. Dąb pamięci por. Władysława Dudzińskiego
ur. w 1899 r. w Warszawie, wyższego urzędnika państwowego, pracownika Banku Polskiego zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu
Władysław Dudziński jako ochotnik wstąpił do WP. Służył w drugiej dywizji, 2 Pułku Artylerii Polowej Legionów, walczył w Powstaniach Śląskich, brał również udział w wojnie polsko- sowieckiej na froncie litewsko-białoruskim. W latach późniejszych był pracownikiem Banku Polskiego i co ciekawe- miał prawo do noszenia jednego z trzech głównych kluczy do skarbca bankowego. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał pan Krzysztof Dudziński (wnuk pana Władysława)
IV. Dąb pamięci asp. Teofila Zapałowskiego
ur. w 1889 r. w Woli Władysławowskiej, funkcjonariusza Policji Państwowej rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze. Był ofiarnym policjantem i pracował w Warszawie. Posadzenia Dębu Pamięci dokonali państwo Beata i Zbigniew Załęscy (kuzyni asp. Zapałowskiego)
V. Dąb pamięci asp. Józefa Wolaka
ur. w 1897 r. w Smardzewie, funkcjonariusza Policji Państwowej rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze. Asp. Wolak pracował w Łodzi, zachowała się gazeta codzienna z lat trzydziestych, w której opisano jeden z epizodów jego pracy. Asp. Wolak był bohaterskim policjantem. Podczas interwencji rozbroił bandytę z pistoletem, który po pijanemu strzelał do ludzi i zamordował dwie osoby. Swoim czynem uratował życie innym. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał pan Maciej Jankowski z rodziną (wnuk asp. Wolaka).
VI. Dąb pamięci kpt. Mariana Poborczyka
ur. w 1900 r. w Warszawie, oficera Głównej Składnicy Uzbrojenia 2 rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu
Główna Składnica Uzbrojenia Nr 2 - to była największa składnica uzbrojenia Wojska Polskiego okresu II Rzeczypospolitej.
Składnica ta znajdowała się w Stawach, wówczas 8 km na północny wschód od Dęblina. Ciekawostką jest to, że wywiad niemiecki do samej wojny nie zdołał dokładnie zlokalizować tej składnicy, Wiedział jedynie, że składnica mieści się pod Dęblinem. Dobrze świadczyło to o oficerach pracujących na jej terenie.
Posadzenia Dębu Pamięci dokonał radny gminy - Leszek Poborczyk ( kuzyn kpt. Poborczyka) wraz z rodziną.
VII. Dąb pamięci bomb. Stanisława Szuby
ur. w 1897 r. w Podbielu, legionisty i osadnika wojskowego zamordowanego przez prosowiecką bojówkę komunistyczną w 1939 r. w Budowli (k. Grodna). Stanisław Szuba jest jednym z Polaków zamordowanych na Wschodzie przed Zbrodnią Katyńską. Katyń nie był jedyną zbrodnią sowiecką w tamtych czasach, wpisywał się w metodyczny ciąg zdarzeń, o których musimy wiedzieć i pamiętać. Stanisław Szuba był bohaterskim żołnierzem wojny polsko- bolszewickiej, odznaczony został Krzyżem Walecznych. Ciekawym epizodem z życia Stanisława Szuby był udział w zawodach, zorganizowanych przez miejscową społeczność, w Budowli na Grodzieńszczyźnie, w których nagrodą był budynek świątyni unickiej. Polacy wówczas nie mieli kościoła w tamtej miejscowości, a Białorusini mieli dwa. Jako wytrawny kawalerzysta Szuba wygrał wyścig konny i od tej pory świątynia służyła miejscowej ludności jako kościół rzymsko-katolicki.
Posadzenia Dębu Pamięci dokonała pani Marianna Tomaszewska - Szuba - (żona Stanisława) i jego wnuk- Janusza Szuba
VIII. Dąb pamięci kpr. Jana Tomczyka
ur. w 1897 r. w Lasocinie (pow. opatowski), legionisty i osadnika wojskowego zamordowanego przez prosowiecką bojówkę komunistyczną w 1939 r. w Lerypolu (k. Grodna). Kapral Jan Tomczyk, podobnie jak Stanisław Szuba był osadnikiem wojskowym na Polskich Kresach Wschodnich. Uczestniczył w odsieczy Lwowa i w wojnie 1920 r. z bolszewikami. Był ciężko ranny. Jego bohaterstwo również zostało docenione- Jan Tomczyk odznaczony został Krzyżem Walecznych. Tak jak inni bohaterowie - zginął za Polskę. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał płk. Antoni Tomczyk (syn Jana Tomczyka)
IX. Dąb pamięci gen. bryg. Stefana Mozołowskiego
ur. w 1892 r. w Sanoku, dr medycyny, Komendanta Szpitala Pol. w Tarnopolu rozstrzelanego w 1940 r. przez NKWD w Charkowie
X. Dąb pamięci płk Stanisława Olczaka
ur. w 1889 r. w Warszawie, pracownika Min. Spr. Wojskowych, sapera, Z-cy Dowódcy 2. Batalionu Mostowo-Kolejowego rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. Płk Olczak mieszkał na Boernerowie, był nie tylko saperem ale również wykładowcą terenoznawstwa i minerstwa w Oficerskiej Szkole Inżynieryjnej. Pracował także w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Brał udział w wojnie polsko- bolszewickiej i otrzymał medal za wojnę 1918-1921.
XI. Dąb pamięci ppłk Stanisława Kiszyńskiego
ur. w 1891 r. w Horodyłowie (pow. złoczowski), oficera Dowództwa Brygady KOP "Grodno" rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. Płk Kiszyński mieszkał na Boernerowie. Był działaczem patriotycznym, członkiem "Drużyn Bartoszowych" i "Sokoła", służył w 4. Brygadzie Korpusu Ochrony Pogranicza "Podole", później "Nowogródek", a po wybuchu wojny był w Dowództwie Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza "Grodno".
XII. Dąb pamięci mjr Jana Filipka
ur. w 1888 w Sibicy (pow. cieszyński), oficera Rejonowej Intendentury, zarządcy Składnicy Uzbrojenia w Toruniu rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. Major Filipek Także mieszkał na Boernerowie. Należał do "Sokoła", wstąpił do legionów i otrzymał przydział do 3. Pułku Piechoty Legionów. Był wielokrotnie wyróżniany za bohaterstwo, a w bitwie pod Rarańczą został ranny. Za czyny bojowe w Legionach Polskich odznaczony był Srebrnym Medalem Waleczności I Klasy. Walczył także na froncie wojny polsko- bolszewickiej. Był niezwykle wyróżniającym się oficerem. Ze swoje czyny bojowe został (Uwaga!) aż czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, nadano mu także Krzyż Legionowy i Odznakę 2. Brygady Legionów.
XIII. Dąb pamięci por. Józefa Ciepłego
ur. w 1902 r. w Jaśkowicach (pow. krakowski), inż. chemika, rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. Józef Ciepły jako ochotnik zgłosił się na front wojny polsko-bolszewickiej. Za bohaterskie czyny został odznaczony Krzyżem Walecznych. w latach trzydziestych pracował w warszawskiej filii koncernu Philipsa, a mieszkał na pobliskim Osiedlu Łączności - na Boernerowie. Zajmował mieszkanie w domu pani Marii Kinel z domu Bigo, która po śmierci jego żony opiekowała się kilkumiesięcznym synkiem p. Porucznika. Z niewoli sowieckiej przyszła od niego tylko jedna kartka - "Na Miłość Boską - zaopiekujcie się moim dzieckiem". Później w 1946 roku przyszedł lakoniczny list z Genewy. Szwajcarski Czerwony Krzyż poinformował, że por. Józef Ciepły zamordowany został w Katyniu. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał pan Stefan Ciepły (syn) upamiętnionego bohatera.
XIV. Dąb pamięci mjr Józefa Szumskiego
ur. w 1889 r. w Woronowie (pow. lidzki), dowódcy szwadronu Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. Rotmistrz Józef Szumski, awansowany przez Prezydenta RP do stopnia majora. Był uczestnikiem I Wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej, za bohaterskie czyny został odznaczony Krzyżem Walecznych i Virtuti Militari 5 klasy. W 1939 r. został zmobilizowany do Nowogródzkiej Brygady Kawalerii.
XV. Dąb pamięci ppłk Pawła Thommee
ur. w 1888 r. w Święcianach, Z-cy Dowódcy Twierdzy Brzeskiej, rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Charkowie. Był to rodzony brat gen. Wiktora Thommee - dowódcy Twierdzy Modlin. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał pan Wojciech Pękala (wnuk) i kuzynka pani Teresa Thommee.
XVI. Dąb pamięci por. Damiana Mayewskiego
ur. w 1909 r. w Klimontowie, prawnika, oficera 77. Pułku Piechoty rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Charkowie
XVII. Dąb pamięci por. Bolesława Jastrzębskiego
ur. w 1908 r. w Ostrowi (na Litwie), oficera 21. Pułku Ułanów, adiutanta gen. R. Abrahama, rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu
XVIII. Dąb pamięci wachm. Kazimierza Wołk-Karaczewskiego
ur. w 1900 r., zm. w 1942 r. w Kanimech (Uzbekistan). Postać ta reprezentuje kolejne tragiczne losy Polaków, którzy wyrwali się z sowieckich łagrów i więzień. Byli tak wycieńczeni, że zmarli z głodu i chorób na obcej ziemi. W Uzbekistanie jest 13 cmentarzy żołnierzy polskich Armii gen. Władysława Andersa i cmentarze osób cywilnych. Opiekę nad nimi roztoczyła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzach Uzbekistanu spoczywa ponad 3 tys. żołnierzy polskich i 10 tys. osób cywilnych. Posadzenia Dębu Pamięci dokonała rodzina wachmistrza - Maria Lewandowska z domu Wołk-Karaczewska, Jana Wołk-Karaczewski (wnuk) i Stanisława Wołk-Karaczewska (bratowa).
XIX. Dąb pamięci por. Cypriana Osińskiego
lekarza wojskowego, rozstrzelanego przez NKWD w 1940 r. w Katyniu.
Posadzenia Dębu Pamięci dokonał starosta Jan Żychliński z rodziną - (kuzyn żony pana Żychlińskiego).
XX. Dąb pamięci zaginionych bez wieści na Wschodzie
XXI. Dąb pamięci kpt. Polikarpa Rogali
ur. w 1884 r. w Popielowie (pow. węgrowski) , oficera V Okręgu Korpusu w Krakowie, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Kpt. Rogala był również bohaterskim żołnierzem, brał udział w wojnie polsko -bolszewickiej, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach późniejszych dał się poznać jako biznesmen - wybudował hutę szkła w Bełchowie, a w latach trzydziestych pracował w Policji Państwowej. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał wójt Krzysztof Turek (wnuk stryjeczny) z rodziną.
Dęby poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 r.
XXII. Dąb pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XXIII. Dąb pamięci Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XIV. Dąb pamięci Andrzeja Przewoźnika - Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XXV. Dąb pamięci Stefana Melaka - Przewodniczącego Komitetu Katyńskiego. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XXVI. Dąb pamięci Parlamentarzystów Rzeczpospolitej Polskiej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XXVII. Dąb pamięci Dowódców i Kapelanów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
XXVIII. Dąb pamięci Członków Delegacji Państwowej, Biura Ochrony Rządu i Załogi Samolotu Prezydenckiego, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.