Piknik Lotniczy - relacja

Drukuj

Tego jeszcze nie było! Na babickim niebie 7 września oglądaliśmy akrobacje skoczków spadochronowych i motoparalotniarzy. Piknik Lotniczy odbył się na Polanie Dwóch Stawów w Zielonkach, w 70. rocznicę desantu pod Arnhem.

Impreza zaczęła się o godzinie 14. Do widzów zgromadzonych na Polanie Dwóch Stawów zwrócił się gość honorowy spotkania, a zarazem jego pomysłodawca – płk Jan Gazarkiewicz, Prezes Warszawskiego Oddziału Związku Spadochroniarzy Polskich. Uczestników powitali także organizatorzy: Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński i Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek. Głos zabrała również Paula Schindeler, Pierwszy Sekretarz Działu Politycznego Ambasady Królestwa Niderlandów, która podkreśliła przyjaźń między naszymi narodami i podziękowała za zaangażowanie Polaków na wszystkich frontach II wojny światowej.

Następnie red. Marcin Łada przedstawił historię desantu pod Arnhem. Mówił o udziale I Samodzielnej Brygady Spadochronowej w tej operacji i jej dowódcy gen. Stanisławie Sosabowskim. Duże wrażenie na zebranych zrobiła autentyczna wypowiedź Generała odtworzona z głośników.

Wiele osób oglądało wystawę historyczną przygotowaną przez redaktora „Gazety Babickiej”. Można było także zobaczyć rekonstruktora-spadochroniarza w mundurze z II wojny światowej i wypróbować broń z tamtego okresu – legendarnego PIATa.

Na widzów przybyłych do Zielonek czekało wiele lotniczych atrakcji. Do dyspozycji były symulatory lotów, stoiska multimedialne z grami strategicznymi i goglami Oculus Rift (w których obserwuje się świat z perspektywy bohatera gry). Można było także obejrzeć pokazy „małego lotnictwa” – modele samolotów przygotowane przez Lotnisko Modelarskie Koczargi. Do oglądania sprzętu paralotniowego i motoparalotniowego zachęcał Marek Pioterczak, reprezentant Kadry Polski w tym sporcie.

Ponadto przez cały czas pikniku trwała gra terenowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Odkrywamy Świat, kierowane przez Hannę Domańską. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w różnych konkurencjach, m.in. ratowaniu rannego spadochroniarza, odsieczy walczących na moście w Arnhem, szukaniu zrzutów. Sprawdzano również ich wiedzę historyczną o desancie w Holandii i gen. Sosabowskim. Do wygrania było wiele nagród. Na zakończenie drużyny biorące udział w rywalizacji przemaszerowały przez Polanę w Zielonkach ze sztandarami, które namalowały na jednym ze stoisk.

Podczas pikniku kino plenerowe wyświetlało film „O jeden most za daleko”. Przedstawiciele „Flyfilm Festival” zachęcali do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Lotniczych w październiku w Warszawie.

Jednak największą atrakcją były pokazy lotów spadochronowych i motoparalotniarskich. Ok. godziny 15. na Polanie Dwóch Stawów wylądowało 4 spadochroniarzy z Aeroklubu Warszawskiego. Zrzut skoczków komentowała Katarzyna Szymańska, która ma na swoim koncie 1020 skoków. Warto było jej słuchać, bo chwilę później zorganizowano konkurs wiedzy o spadochroniarstwie. Do wygrania były nagrody ufundowane przez Aerotunel Sp. z o.o. (3 zestawy, w których znajdował się voucher na 2 loty dla osoby dorosłej w tunelu aerodynamicznym w Ożarowie Maz., 20% kupon rabatowy na zakupy w sklepiku firmowym FlySpot oraz kupon rabatowy ze zniżkami na skoki tandemowe z 4 tysięcy metrów i szkolenie spadochronowe).

O godzinie 17. AirBros Team zaprezentowała pokazy lotów na motoparalotniach. Z ziemi komentował je Marek Pioterczak. W powietrzu znaleźli się najlepsi piloci świata: Wojciech Bógdał – najmłodszy członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej, aktualny Mistrz Europy w klasie PL1 (start na kołach), Marian Drężek –  złoty medalista Mistrzostw Europy w klasie PF1 (start z nóg), Robert Werenc – legenda polskiego motoparalotniarstwa, były Mistrz Polski, a zarazem producent najlżejszych napędów plecakowych i najlepszych śmigieł. Pilot Damian Janiszewski z góry relacjonował sytuację na babickim niebie i nagrywał całą imprezę.

Podczas pokazu odbyły się m.in. agresywne, dynamicznie i slalomowe loty wokół 12-metrowego pylonu oraz synchroniczny lot duetu z biało-czerwonymi szarfami („podniebny balet”). Chętni mogli również spróbować lotów tandemowych w dwuosobowej motoparalotni kierowanej przez Marka Pioterczaka. Śmiałków nie brakowało, a zabawa trwała do późnego wieczora!

Patronat medialny nad piknikiem objęła: „Lotnicza Polska” i „Gazeta Babicka”. Partnerzy obchodów: Flyfilm i Lotnisko Koczargi.

tekst i zdjęcia K. Gwarek

więcej zdjęć >>

Pokazy lotnicze na filmie