Rajd Szlakiem Naszej Historii
Babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy RP organizuje w sobotę 12 kwietnia, w godz. 10.00-14.00, kolejną, XXIX edycję Rajdu „Szlakiem Naszej Historii”.
Podczas rajdu dzieci i młodzież, pogrupowana w patrole szkolne, odwiedzą Miejsca Pamięci Narodowej i inne ciekawe punkty historyczne w naszej gminie.
W tym roku organizatorzy wyznaczyli na trasie dodatkowy punkt – jest to kopia masztu Radiostacji Babice przed nowym budynkiem Urzędu Gminy.
ZBIÓRKA:
12 kwietnia o godz. 10:00 przed Szkołą Podstawową w Starych Babicach.
Punkty rajdowe można odwiedzać też indywidualnie.
Tegoroczny rajd „Szlakiem Naszej Historii” organizowany pod patronatem honorowym Wójta Gminy Stare Babice odbywa się w roku rocznicowym. Warto pamiętać, że 100 lat temu rozpoczęła się I Wojna Światowa, utworzono legiony polskie, 70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Walki powstańcze toczyły się tylko w Warszawie, ale również na terenach gminy Stare Babice m.in. w Borzęcinie, Lipkowie i Mościskach. W Armii Krajowej działało wielu mieszkańców naszej gminy.
Niemcy po akcji partyzanckiej w Borzęcinie przeprowadzonej 7 sierpnia 1944 r. zamordowali następnego dnia 49 osób. Ofiary masowej egzekucji spoczywają na cmentarzu parafialnym w Borzęcinie Dużym. Również Cmentarz Wojenny w Starych Babicach kryje prochy powstańców warszawskich i członków Armii Krajowej Grupy „Kampinos”. Pamiętajmy o ofiarach naszych rodaków, którzy w Powstaniu Warszawskim oddali życie za wolność Polski!
Na naszej mapie rajdowej pojawił się w tym roku nowy punkt - jest to maszt flagowy - kopia w miniaturze masztu Radiostacji Babice, który w swej naturalnej wielkości miał blisko 130 m wysokości. Maszt stoi przed nowym budynkiem Urzędu Gminy. Warto odwiedzić to miejsce. Uczestnicy rajdu zobaczą tam niezwykłe historyczne fotografie - również zdjęcie rynku i okolic z 1939 r. Pokażemy także replikę piata - broni przeciwpancernej, którą partyzanci AK otrzymywali ze zrzutów alianckich. Każdy czołg niemiecki, trafiony pociskiem z piata nie nadawał się już do dalszej walki…
Przy pozostałościach Radiostacji Babice, przy ul. Mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, kilkadziesiąt kroków za tablicą, przy pierwszej budce wartowniczej tzw. „Czuwajce” spotkamy w tym roku żołnierzy września 1939 r., którzy pojmali niemieckiego jeńca. Warto zwrócić uwagę na mundury i oporządzenie żołnierskie.
Rajd "Szlakiem Naszej Historii" na terenie gminy Stare Babice obejmuje:
-
Cmentarz Wojenny w Starych Babicach
-
Szczątki Radiostacji Babice przy ul. Mjr H. Dobrzańskiego "Hubala"
-
Pomnik poświęcony Obrońcom Ziemi Babickiej
-
Maszt flagowy- kopię masztu Radiostacji Babice przed nowym budynkiem Urzędu Gminy
-
Aleję Dębów Katyńskich w Starych Babicach
-
Dwór w Starych Babicach przy ul. Kościuszki 10
-
Miejsce Pamięci Narodowej w Borzęcinie Dużym
-
Kwatery Wojenne - żołnierskie i cywilne na Cmentarzu w Borzęcinie Dużym
Życzę wszystkim dobrej trasy, dobrych wrażeń. Oddajmy hołd Obrońcom naszej Ojczyzny! Pozdrawiam Serdecznie!
Marcin Łada
- Prezes Koła Związku Oficerów Rezerwy
Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach.