Borzęcin Duży

Drukuj

Wojciech WiśniewskiSołtys:

Wojciech WIŚNIEWSKI
Duży Borzęcin Duży,
ul. Kosmowska 9
tel. 535 969 366 

RADA SOECKA
Józef Michrowski
Dziudzi Marcin

Wykaz ulic

Borowa Droga
Kosmowska
Krańcowa
Poprzeczna
Rycerska
Spacerowa
Trakt Królewski
Ukośna
Warszawska
Wodnisko

Borzęcin Duży to małe i przytulne sołectwo, położone w Gminie Stare Babice, oddalone zaledwie 20 kilometrów od centrum Warszawy. Z jednej strony otoczone Puszczą Kampinoską, z drugiej polami wzdłuż drogi Warszawa – Żelazowa Wola – Sochaczew stanowi doskonałe miejsce zarówno do życia jak i prowadzenia biznesu.

Po 1990 roku wieś stopniowo przekształcała się z rolno-ogrodniczego zaplecza Warszawy w zespół osiedli mieszkalnych oraz obszarów działalności gospodarczej i ekologicznej. Obecnie na terenie sołectwa znajduje się 220 gospodarstw rolnych, w których użytkuje się ok. 500 ha gruntów. Na dzień 30 czerwca 2010 roku Sołectwo Borzęcin Duży liczyło 1319 mieszkańców.

W Borzęcinie znajdziesz wiele ciekawych miejsc dla aktywnego wypoczynku i rekreacji jak również dla odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i codziennych obowiązków.

HISTORIA
Parafia Borzęcin należy do najstarszych na Mazowszu. Powstała między rokiem 1166, a 1254. Pierwsze oficjalne informacje o Wsi pochodzą z roku 1254, kiedy to Papież Innocenty IV mówi o życiu kościoła parafialnego w Borzęcinie. Kościół w Borzęcinie zawsze był drewniany. Przedostatni, wybudowany w 1662 roku doszczętnie spłonął w 1852 roku. Wtedy to właściciele majątku Borzęcin Wincenty i Tekla Rapaccy odbudowali i wyposażyli całkowicie obecną świątynię.

W 1935 roku przy poszerzaniu szosy natrafiono na duże ilości kości ludzkich, a także urny starosłowiańskie i pogańskie popielnice, co potwierdza dawne osadnictwo tych okolic.

Czasy II Wojny Światowej boleśnie odcisnęły się na mieszkańcach Borzęcina. Dochodziło tu do dramatycznych walk żołnierzy polskich z przeważającymi siłami armii niemieckiej w ramach których m.in. dnia 12 września 1939 roku Niemcy zostali wyparci z Borzęcina. W okolicach zniszczono kilka niemieckich czołgów, zestrzelono także samolot wroga.   Niestety polskie oddziały ponosiły ciężkie straty i z braku amunicji musiały się wycofać do Modlina. Borzęcin godnie pełnił rolę tylnej straży wycofującej się armii. W okolicach poległo ponad 1000 polskich żołnierzy i oficerów. Wielu z nich pogrzebano na polu walki. Większość pochowano na cmentarzu w Ołtarzewie, gdzie spoczywa 996 żołnierzy i oficerów, 40 pochowano w Zaborowie i 19 w Borzęcinie.  

II Wojna Światowa obeszła się okrutnie także z cywilnymi mieszkańcami Borzęcina Dużego. 8 sierpnia 1944 r. Hitlerowcy zamordowali tu 49 osób, spośród których większość stanowili mieszkańcy tej miejscowości. Reszta to uciekinierzy z Warszawy objętej powstaniem. Okupanci mordując bezbronne ofiary mścili się za atak partyzancki na skład amunicji w Borzęcinie Dużym, który miał miejsce 7 sierpnia 1944 r. Wówczas w wyniku ostrzału zginęło 39 osób, wśród których byli partyzanci, strażacy i mieszkańcy Borzęcina. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Borzęcinie Dużym ustanowiono obelisk z tablicą upamiętniającą ofiary II Wojny Światowej w Borzęcinie Dużym.