Zakończenie Lata w Gminie

Drukuj

26.07. zakończyliśmy tegoroczną edycję Lata w Gminie.

Było wiele uśmiechów, podziękowań, wzruszeń i prezentów. Z tej okazji uczestnicy akcji zgromadzeni w hali gimnastycznej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonkach-Parceli otrzymali od Wójta Gminy Stare Babice bidony wykonane z tworzywa podlegającego recyklingowi, wolne od BPA. Gest ten ma na celu propagowanie wśród najmłodszych nawyku unikania jednorazowych opakowań.

Wszystkie dzieci, które uczęszczały na Lato w Gminie (także w poprzednich tygodniach), a nie mogły być obecne na zakończeniu, zapraszamy po odbiór bidonu do Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy ul. Rynek 32 (II piętro pokój nr 29).

Druga akcja „Lato w Gminie” za nami

W wydarzeniu, które trwało pomiędzy 1 a 26 lipca 2019 r. ogółem wzięło udział około 400 dzieci, w każdym tygodniu zorganizowana była opieka i zajęcia dla około 250 dzieciaków. W bieżącym roku akcję podzielono na 4 tygodnie tematyczne, tj. tydzień kulinarno-kulturalny, odkrywców, ekologiczny oraz artystyczny.

W tygodniu kulinarno-kulturalnym dzieci odwiedziły Wyspę Wielkanocną Rapa Nui… a tak naprawdę Muzeum Azji i Pacyfiku. W swojej podróży przemierzali również prerie Ameryki Północnej i trafili na wioskę Indiańską „Fort Hantajo” gdzie mogły wykazać się podczas pokonywania toru przeszkód, strzelania z łuku, rzutu włócznią, śpiewie pieśni czy tańca indiańskiego oraz wielu innych. Podróżnik Hubert Budkowski podczas swojej prelekcji zapoznał dzieciaki z okazałą kolekcją egzotycznych eksponatów z wszystkich stron świata.

W tygodniu odkrywców nasi milusińscy dzięki wizycie mobilnego planetarium podziwiali kosmos, robili pizzę i sadzili kwiatki w sali zabaw Inca play oraz na cały dzień wybrali się do magicznych ogrodów, żeby przekonać się co za tajemnicze stworzenia zamieszkują tamtejsze rejony.

Tydzień ekologiczny to czas pod znakiem m.in. gry terenowej, podczas której dzieci uczestniczyły w ekologicznej olimpiadzie sportowej, zagadkach i zadaniach ekologicznych, uczyły się robić ekologiczne zabawki, układały eko puzzle. Ale nie tylko bo dzięki całodniowej wycieczce w Sadach Klemensa poznały cykl życia drzewa, poznały mieszkańców sadów – tych najmniejszych i najbardziej pracowitych, bawiły się na różnorodnych torach przeszkód.

Czwarty tydzień to był tydzień artystyczny i dzieci odwiedziły pobliską Granicę, gdzie w domu pracy twórczej sprawdzały swoje umiejętności w różnego rodzaju warsztatach. „Artystycznie” spojrzały na dinozaury podczas wizyty w JuraParku w Bałtowie oraz straciły w tamtejszych atrakcjach „trochę” energii. Na zakończenie tygodnia dzieciaki uruchomiły swoją wyobraźnię podczas pleneru malarskiego – istni mistrzowie pędzla.

Dodatkowo odbyło się wiele warsztatów tematycznie związanych z danym tygodniem, a także zajęć w poszczególnych grupach. Dzieciaki wzięły udział w wielu przestawieniach teatralnych wystawianych na deskach auli Domu Kultury jak również w projekcjach filmowych.

W każdym tygodniu dzieci „traciły energię” na zajęciach sportowych, m.in. grały w crossmintona, piłkę nożną, w „dwa ognie” czy tańczyły zumbę oraz brały udział w balach i dyskotekach.

O tym czy akcja się podobała i czy dzieci, które brały w niej udział były zadowolone – niech zaświadczy fakt, że wiele z nich z tygodnia na tydzień,oczywiście za zgodą rodziców, przedłużało swój pobyt.

Podczas akcji czas dzieciom pomogli zorganizować: Fenomeno Sp. z o.o., Fundacja EKO-TREND, Krzysztof Romanowski Teatr Katarynka, Teatr Kultureska, Teatr Ptasie Melodie CMB Piotr Kucharski, Biuro Turystyki Krajowej „Krajobrazy” Włodzimierz Jarzyna, „Piwowarczyk Creative” Paweł Piwowarczyk, „Domino” Dominika Bronecka-Henc, Zbigniew Tchórzewski, OPTICAR Krzysztof Górecki.

Największe podziękowania należą się jednak osobom, które bezpośrednio przebywały z dziećmi, czyli wychowawcom grup, którzy oprócz opieki organizowali swoim podopiecznym różnorakie zajęcia, dbali by nic złego nie stało się nikomu z dzieciaków. Warto także podziękować instruktorom sportu, którzy zadbali by dzieci zgubiły „trochę” energii. O uzupełnienie strat tej energii zadbała obsługa kuchni Szkoły Podstawowej w Zielonkach Parceli – osoby tam pracujące zapewniały dzieciom smaczne i pożywne posiłki – za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy też obsłudze administracyjnej szkoły, które to osoby pomagały małym uczestnikom już od przekroczenia progu szkoły. Słowa podziękowania należą się także koordynatorom – panie dzielnie stawiły czoła zadaniu i sprawiły, że wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku. I dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zielonkach Parceli oraz wszystkim pozostałym osobom nie wymienionym powyżej, które zaangażowały się w organizację akcji.

Do zobaczenia za rok :)