Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Borzęcin Duży w Niepokalanowie

Drukuj

W dniu 29 sierpnia b.r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzecinie Dużym odwiedziła remizę Braci Zakonnych z Niepokalanowa.

Jest to jedyna jednostka na świecie, gdzie służbę pełnią strażacy ochotnicy w habitach. Swą działalność rozpoczęli w 1931 roku w celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego drukarni, wydającej pismo ewangelizacyjne "Rycerz Niepokalanej". Inicjatorem założenia straży był Św. Maksymilian Kolbe, który w rozmowie z braćmi, powiedział: "To, co otrzymujemy od ludzi, nie jest nasze, dlatego też musimy czuwać, aby się coś nie zniszczyło. Dobrze byłoby pomyśleć i stworzyć coś w rodzaju straży". Tak też się stało, w czasie pobytu założyciela Niepokalanowa w Japonii, bracia zgromadzili podstawowy sprzęt pożarniczy a ich wyszkoleniem zajął się Instruktor Pożarnictwa z Warszawy - Józef Boguszewski. Chrzest bojowy bracia przeszli już w 1932 roku w pożarze elektrowni znajdującej się na terenie klasztoru. Oczywiście z braku jednostek ochrony przeciwpożarowej w okolicy, niepokalanowscy strażacy wyjeżdżali też do pożarów poza swoimi murami, czym zaskarbili sobie wdzięczność i zaufanie okolicznych mieszkańców.

Pierwszym eksponatem jaki przedstawił naszej młodzieży prezes OSP Niepokalanów - brat Janusz Kulak, była ręczna sikawka marki Tryumf. Przy wejściu bocznym do garażu, za wozami bojowymi, można było podziwiać zabytkowy samochód gaśniczy Minerva z 1905 roku. W garażu druhowie zapoznali się również ze sprzętem, którym bracia obecnie posługują się w działaniach ratowniczo gaśniczych. Wyposażenie dwóch wozów bojowych nie odbiega od wyposażenia najlepszych jednostek OSP i Państwowej Straży Pożarnej.

Następną atrakcją były pomieszczenia najstarszego w Polsce Muzeum Pożarnictwa, wypełnione dużą ilością eksponatów. Hełmy, prądownice, pasy, topory, aparaty powietrzne ale także i pagery, które jeszcze nie tak dawno były w użyciu a które bardzo zainteresowały naszych młodych druhów. Omawiany sprzęt jak i opowieści brata Janusza przybliżyły drużynie warunki pracy w jakich niegdyś pracowali strażacy.

W kolejnym pomieszczeniu, które można nazwać Izbą Pamięci, zebrano zdjęcia, dokumenty, sztandary, artykuły z gazet o strażackiej działalności zakonników i wiele, wiele innych. Ciekawym eksponatem był habit i hełm jednego z braci, na którego wylała się smoła w czasie gaszenia przedwojennego pożaru w Błoniu. Zakonnik z poważnymi poparzeniami przeżył ten wypadek a jego habit zachowano i wyeksponowano w muzeum.

Po opuszczeniu budynku remizy brat Janusz oprowadził grupę po Muzeum Papieskim. Wewnątrz znajdował się m.in. Fiat 130 Papamobile, którym poruszał się św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku oraz samochód-kaplica z III pielgrzymki w 1987 roku.

Na zakończenie wizyty, brat Władysław Sokołowski zaprosił borzęcińską młodzież na prezentację Panoramy Tysiąclecia, która przedstawiała najwybitniejsze postacie z historii Polski oraz pokazał reprodukcję najstarszej mapy terenów Polski, pochodzącej z III wieku n.e.

Serdeczne podziękowania dla prezesa OSP Niepokalanów – brata Janusza Kulaka za pełne pasji opowiadania o dziejach straży oraz Gminie Stare Babice za pomoc logistyczną.

 dh. Jarosław P. Kuczyński