Mieszkańcy gminy Stare Babice zatańczyli wspólnego poloneza

Drukuj

1 września 2019 r. w parku przy Pałacu Lasotów, w Zielonkach-Parceli, miało miejsce pierwsze
w historii gminy Stare Babice, wspólne, uroczyste odtańczenie poloneza w wykonaniu mieszkańców  gminy, za przewodnictwem Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kuźnia Przyjaźni pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Stare Babice.

Uczestnicy licznie przybyli do Zielonek-Parceli, wielu z nich przyszło w odświętnych, a nawet epokowych strojach. W uroczystym polonezie wzięli również udział Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka z małżonką. Około 50 par krokiem polonezowym przemierzyło ścieżki pięknego parku. Ten wspólny taniec miał także symboliczne znaczenie. Miał być wyrazem pokoju, upamiętniającym 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jak również pożegnaniem roku Moniuszkowskiego oraz uczczeniem 185 rocznicy wydania Pana Tadeusza.

Przybyli goście otrzymali Gazetę Wojenną, stworzoną specjalnie z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Każdy kto odważył się dołączyć do wspólnego poloneza dodatkowo dostał książkę „Stare Babice na przełomie wieków”, a w ramach konkursu za najpiękniejszy strój, w trzech kategoriach,  dla pary, pani oraz pana, sponsorzy (Hotel Splendor, SPA Body&Beauty, Karczma w Janowie) ufundowali atrakcyjne nagrody.

Na zakończenie właściciele Pałacu Lasotów zorganizowali dla uczestników wydarzenia poczęstunek.

Mamy nadzieję, że ten wspólny polonez będzie już coroczną tradycją w gminie Stare Babice, a z każdym kolejnym rokiem korowód polonezowy będzie coraz dłuższy.

Kim są CHOREA ANTIQUA?

Zespół powstał w 1988 r. Jego kierownikiem jest pani Maria Czerwińska. Za swoją działalność w dziedzinie kultury została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci medalem Henryka Jordana, a przez dzieci za działalność charytatywną Orderem Uśmiechu.

Obecnie Zespół jest częścią Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA

Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali. Kilkakrotnie występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie. Występował również za granicą m.in. w Danii, na Białorusi, czy w Rumunii. W tym roku Zespół tańczył w 5 krajach: na Łotwie, Estonii, Białorusi, na Węgrzech i reprezentował Polskę w Siedmiogrodzie podczas Festiwalu Batorego.

Fundacja CZE-NE-KA i Zespół CHOREA ANTIQUA od 2014 r organizują Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce.

Od ponad 31 lat, Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich, w barwnych strojach z epoki, od Renesansu poprzez  Barok do końca XIX wieku.

Muzyka i barwne stroje przenoszą widzów w świat, którego już nie ma. W świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru w zachowaniu, tajemniczych flirtów, romantyzmu.

Szczegółowe informacje o Zespole znajdą Państwo tutaj: www.chorea.antiqua.art.pl

Zapraszamy do galerii zdjęć: