Historyczna gra terenowa „Warszawa 1939”

Drukuj

W sobotę 27 września br. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie i Stowarzyszenie Historyczne Cytadela zorganizowały rajd pieszy z elementami historycznej gry terenowej pt. „Warszawa 1939”.

Rajd odbywał się na terenach naszej gminy i w okolicach Boernerowa. Partnerami tego projektu byli: babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy im. Obrońców Radiostacji Babice, Zarząd Główny z Warszawy tej organizacji, a także Wojskowa Akademia Techniczna.

Rajd poświęcony był pamięci żołnierzy: Batalionu Stołecznego, III Batalionu 26. Pułku Piechoty oraz Lotniczego Oddziału Szturmowego, które walczyły na odcinku obronnym „Warszawa Zachód” we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy rajdu – dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami – przemierzyli trasę ok. 9 km i odwiedzili 9 punktów historycznych. Organizatorzy postawili przed nimi różne zadania do wykonania, m.in. odnalezienie pozostałości masztów Radiostacji Babice, oddanie hołdu żołnierzom Wojska Polskiego, powstańcom warszawskim i ofiarom wojny na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach. Ostatnimi elementami rajdu były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i rekonstrukcja walk wrześniowych przeprowadzona na poligonie Wojskowej Akademii Technicznej.

Koordynatorem projektu był edukator IPN Marcin Łaszczyński, spokrewniony z rodziną Łaszczyńskich, do której należało niegdyś nasze Blizne (obchodzące niedawno 600-lecie istnienia).

Miło nam poinformować, że w grze terenowej udział wzięli także uczniowie I Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych pod opieką nauczycieli: Anety Szerszeń i Marcina Główczaka. Reprezentacja naszego gimnazjum zajęła II miejsce w rajdzie, I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 30 z Warszawy. Serdecznie gratulujemy!

Młodzież podczas rajdu mogła zobaczyć autentyczne miejsca walk z Kampanii Wrześniowej 1939 r., które są położone na terenie naszej gminy i w jej najbliższych okolicach. Żywa lekcja historii zorganizowana wspólnie z rekonstruktorami odtwarzającymi z pietyzmem rolę żołnierzy Wojska Polskiego i członkami babickiego Koła ZOR RP na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, zwłaszcza że odbyła się w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Marcin Łada
Fot. Kamil Malinowski