Gazeta Wojenna niezwykłe wydanie, niezwykły kolportaż
Rozbójnicy świata – Niemcy napadli dziś na Polskę!
Wojna o wolność Narodu rozpoczęta!
Takie hasła towarzyszyły nam w niedzielę 1 września 2019 roku podczas kolportażu Gazety Wojennej.
Gazeta Wojenna to numer specjalny Gazety Babickiej, wydany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poświęcony jest wydarzeniom wojennym, które miały miejsce na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice. Stylizacja graficzna wydania, nawiązuje do gazet wydawanych w rzeczonym okresie.
Stare Babice, ulokowane na przedpolu Warszawy, były niezwykle doświadczone walkami w 1939 r. Tutaj bohatersko broniła Warszawy Reduta Babice dowodzona przez majora Jacka Decowskiego. Przez te ziemie przedzierała się armia polska w drodze do Warszawy i Modlina, tu także cierpiała niewinna ludność z premedytacją mordowana przez niemieckich najeźdźców.
Poznajmy okruchy tamtych wydarzeń utrwalone w dokumentach i wspomnieniach mieszkańców naszej gminy. W hołdzie walczącym, poległym i pomordowanym oddajmy się lekturze wydania specjalnego Gazety Babickiej.
Aby podkreślić wyjątkowość tego wydania, uświetniliśmy także kolportaż gazety. Numer specjalny był rozdawany po wybranych mszach świętych przez harcerzy w mundurach, przy akompaniamencie syreny alarmowej.
Niech ta Gazeta Wojenna, którą Państwu udostępniamy będzie pretekstem do chwili zadumy i refleksji nad ludźmi, którzy walczyli o wolność Narodu i poświęcili swoje życie byśmy my dzisiaj mogli żyć w pokoju.
Z całego serca pragniemy podziękować zespołowi redakcyjnemu gazety: panu Marcinowi Ładzie, Dariuszowi Śladowskiemu i Dariuszowi Parzyszkowi, pomysłodawcy wydania panu Sekretarzowi Gminy Stare Babice-Michałowi Więckiewiczowi oraz całej Radzie Programowej za wkład w pracę nad Gazetą.
Największe wyrazy uznania i podziękowania składamy jednak harcerzom z 110 Warszawskiej Turystycznej Drużyny Harcerskiej działającej na terenie Starych Babic – Wilki, bez Was nie byłoby tak cudownie jak było!
Nigdy więcej wojny!!!
Jedynie miecz waży dziś coś na szali narodów. Naród, który chciałby przymknąć oczy na tę rzeczywistość, przekreśliłby bezpowrotnie swą przyszłość. Nie wolno nam być takim właśnie narodem Józef Piłsudski „Pisma zbiorowe”
Film z kolportażu można obejrzeć tutaj.