Serwis Informacyjny UG - lipiec 2017

Drukuj

28 lipca 2017, nr 535

GMINA, URZĄD, TEREN

UWAGA NA PLANOWE WYŁĄCZENIA PRĄDU Informujemy, że dnia 3 sierpnia (czwartek) w godz.  9:00-14:00 nastąpi planowa przerwa w dostawie energii elektrycznej w Klaudynie przy ulicy  płk. Aleksandra Krzyżanowskiego oraz 4 sierpnia (piątek) w godz. 8:00-15:00 w Starych Babicach przy ulicach: Osiedlowej nr 71, 79, 81, 92, 94, 96, Warszawskiej od nr 203 do 277 oraz od nr 302 do  nr 354.


W 73. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ZAWYJĄ SYRENY Informujemy Mieszkańców, że zgodnie z pismem Wojewody Mazowieckiego z dnia 11 lipca 2017 r.  w dniu  1  sierpnia (wtorek) o godz. 17:00  w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną włączone syreny alarmowe, w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych  i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

ZAPROSZENIA

KONCERT W KRAINIE CHOPINA Zapraszamy melomanów na kolejny z koncertów w ramach tegorocznego Festiwalu „W Krainie Chopina”. Tym razem festiwal zagości w kościele  p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, gdzie 30 lipca (niedziela) o godz. 19:00 wystąpi zespół Harp&Chords Duo. Jest to duet tworzony przez Julię Łopuszyńską, grającą na harfie oraz Stanisława Łopuszyńskiego grającego na klawesynie. Duet zaprezentuje utwory C. Ph. E. Bacha, L. Couperina,
D. Scarlattiego, F. Poulenca, oraz własne kompozycje.


„POPIÓŁ I DIAMENT” - BOHATEROM WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ W ramach Sceny Letniej 2017 zapraszamy Mieszkańców na koncert z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbędzie się on 29 lipca (sobota) o godz. 18:00. Będzie to barwna opowieść o dziejach Narodu Polskiego ilustrowana dziełami muzyki polskiej.


SCENA LETNIA DLA DZIECI Również w ramach Sceny Letniej 2017 zapraszamy najmłodszych  na warsztaty, które poprowadzi Karolina Sieńkowska. Odbędą się one 30 lipca (niedziela) o godz. 15:00 w Klubie Mieszkańca w Szkole Podstawowej w Starych Babicach (ul. Polna 40). Tematem warsztatów pn. „Wszystko i nic” będzie dziecięca kreatywność oraz twórcze działania okołoteatralne  i plastyczne.


POBIEGNIJ Z MISTRZAMI I POBIJ SWÓJ REKORD ŻYCIOWY! Zapraszamy Mieszkańców  na tegoroczną, 7. edycję Półmaratonu im. Janusza Kusocińskiego. Odbędzie się ona 20 sierpnia (niedziela). Bieg odbędzie się na sprawdzonej, bardzo szybkiej trasie prowadzącej z Błonia, a kończącej  się w Borzęcinie Dużym. Półmaraton jest świetną okazją do sprawdzenia się dla mniej doświadczonych biegaczy oraz tych, którzy myślą o startach na dystansie pełnego maratonu. Impreza co roku przyciąga środowisko biegaczy nie tylko z Mazowsza, ale również i całego kraju. Organizator przewidział na trasie liczne atrakcje, m.in. bieg ramię w ramię z Mistrzem Polski w Biegu 24 h Andrzejem Radzikowskim oraz aktualną Wicemistrzynią Świata w Biegu 24 h Aleksandrą Niwińską.  Zapisy do 7. Półmaratonu  im. Janusza Kusocińskiego jeszcze trwają, prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej www.polmaraton.pwz.pl oraz www.datasport.pl. Zapisz się już dziś i dogoń z nami Kusego!


PRACA-OGŁOSZENIE SPOŁECZNE Szkoła Podstawowa w Zielonkach-Parceli poszukuje odpowiedzialnej osoby  na stanowisko Kontroler ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych. Mile widziane prawo jazdy kat. B. Więcej informacji pod numerem telefonu tel. 509 645 700.


21 lipca 2017, nr 534

GMINA, URZĄD, TEREN

UWAGA NA PLANOWE WYŁĄCZENIA PRĄDU Informujemy, że 25 lipca (wtorek) w godz. 7:00-16:00 nastąpi planowa przerwa w dostawie energii elektrycznej w Latchorzewie przy ulicach: Oddziału Dzieci Warszawy, mjr. Jacka Decowskiego 2 i przyległe, Stanisława Zająca, Grupy Kampinos, Armii Krajowej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego od nr 2 do nr 10, Kompanii Jerzyków od nr 10 do nr 26, Janusza Kusocińskiego, Powstańców Styczniowych, Henryka Grabowskiego, Hubala Dobrzańskiego od nr 81 do 115, Romana Kobendzy, Armii Poznań, Wojciecha Jastrzębowskiego, gen. Zygmunta Padlewskiego, Aleksandra Janowskiego oraz Kazimierza Wójcickiego.


PRACE ARCHEOLOGICZNE W STARYCH BABICACH Informujemy, że w związku z planowaną budową parkingu na terenie Starych Babic (teren za kościołem przy parku) trwają tam prace archeologiczne. Są one niezbędne i zostały zlecone przez konserwatora zabytków, ponieważ fragment tego terenu stanowi tzw. stanowisko archeologiczne (wynika to z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego). Po zakończeniu zleconych prac archeologicznych, gmina przystąpi do działań związanych z przygotowaniem do budowy parkingu.


W 73. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ZAWYJĄ SYRENY Informujemy Mieszkańców, że zgodnie z pismem Wojewody Mazowieckiego z dnia 11 lipca 2017 r. w dniu 1 sierpnia (wtorek) o godz. 17:00 w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną włączone syreny alarmowe, w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.


ZAPROSZENIA

KONCERT W KRAINIE CHOPINA Zapraszamy melomanów na kolejny z koncertów w ramach tegorocznego Festiwalu „W Krainie Chopina”. Tym razem festiwal zagości w Pałacu Lasotów (ul. Warszawska 289, Zielonki-Parcela). Spotykamy się 23 lipca (niedziela) o godz. 19:00. Wystąpią: altowiolista Radosław Jarocki oraz akordeonista Dawid Rydz. Artyści mają w swoim dorobku artystycznym po kilkadziesiąt nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W duecie występują od 2015 r. Zespół wykonuje muzykę dawną oraz najnowszą. Wstęp na koncert bezpłatny.


BABICKIE KINO NA LEŻAKACH, CZYLI I MARATON FILMOWY POD GWIAZDAMI W ramach Sceny Letniej 2017 zapraszamy wszystkich miłośników kina na maraton filmowy do babickiego parku. Maraton rozpoczyna się 22 lipca (sobota) o godz. 20:45. Obejrzymy trzy komedie: 1. Za jakie grzechy dobry Boże? 2. Przychodzi facet do lekarza 3. Kobiety z VI piętra. Seanse będą bezpłatne, organizator zapewnia widzom leżaki, w przerwach między seansami będzie możliwość zakupienia wody i napojów.


SCENA LETNIA DLA DZIECI Najmłodszych Mieszkańców zapraszamy na spektakl w ramach Sceny Letniej 2017. 23 lipca (niedziela) o godz. 16:00 Teatr Katarynka przedstawi sztukę pn. „Morskie opowieści”. Spotykamy się w babickim parku przy scenie letniej.


STARE BABICE BMX CHALLENGE 2017 Fanów rowerowych ewolucji zapraszamy na zawody BMX, które rozpoczną się 22 lipca (sobota) o godz. 12:00 w Skateparku w Borzęcinie Dużym (Strefa Rekreacji Dziecięcej, ul. Warszawska 697). Organizator – GOSiR Stare Babice - zapewnił wiele atrakcji, m.in. konkurs na najlepszy trik rowerowy, grill dla uczestników i widzów, konkurs dla publiczności (do wygrania rower!), czy warsztaty BMX dla dzieci z Marcinem Oskierą, wielokrotnym Mistrzem Polski BMX.

7 lipca 2017, nr 533

KOMUNIKAT WÓJTA GMINY STARE BABICE

Szanowni Mieszkańcy Gminy Stare Babice!

W związku z rozgorzałą w mediach internetowych burzliwą dyskusją dotyczącą „budowy szpitala w rezerwacie” chciałbym odnieść się bezpośrednio do Państwa uwag i niepokojów.

Na sesji Rady Gminy Stare Babice w dniu 27 kwietnia 2017 r. podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Stare Babice” w części dotyczącej działki nr 180.

Jest to nieruchomość o pow. ok. 20 ha, położona na pograniczu z dzielnicą Bemowo, która przez ponad pół wieku była wykorzystywana na cele obronności kraju. Po wyłączeniu jej z tej funkcji w 2003 r. została przekazana Agencji Mienia Wojskowego, która zajmuje się zbywaniem takich nieruchomości. Tutaj trzeba zaznaczyć, że nie było na niej lasu, mimo, że wokół jest otoczona drzewostanem Parku Leśnego Bemowo. Tereny te do czasów II Wojny Światowej były polami, a zostały zalesione dopiero po wojnie, jednak z wyłączeniem tych 20 hektarów, które zostały wówczas przeznaczone na cele wojskowe. Obecnie, po opuszczeniu przez wojsko, teren ten jest mocno zdegradowany, z wieloma pozostałościami budowli wojskowych i innych elementów technicznych. W takim stanie stwarza on liczne zagrożenia i nie nadaje się do normalnego użytkowania.

Początkowo Agencja Mienia Wojskowego próbowała przekazać działkę Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na cele budownictwa wielorodzinnego. 24 kwietnia 2003 r. Rada Gminy Stare Babice podjęła uchwałę negatywnie opiniującą plany takiego zagospodarowanie nieruchomości.

Zmiana właściciela tego terenu to dziwna historia, bowiem Agencja Mienia Wojskowego nie ogłosiła przetargu na jej zbycie tylko wniosła ją aportem do spółki Ramwar, pozbawiając tym samym gminę prawa pierwokupu. W takim stanie prawnym nieruchomość ta została zbyta przez spółkę na rzecz osoby prywatnej.

Nowy właściciel przez lata zabiegał o przeznaczenie nabytego terenu pod budownictwo mieszkaniowe. Gmina natomiast wielokrotnie składała propozycję jej odkupienia, z zamiarem zagospodarowania go w sposób możliwie najlepiej służący mieszkańcom gminy. Nasze zabiegi nie spotkały się niestety z aprobatą ze strony właściciela.

Niedawno do gminy zwrócił się właściciel wraz z potencjalnym inwestorem, który gotów jest wybudować klinikę ortopedyczną wraz z ośrodkiem rehabilitacji, do czego potrzeba przeznaczyć około 2 ha pod budynek.

Jednocześnie właściciel deklaruje zagospodarowanie pozostałej części nieruchomości w sposób zgodny z oczekiwaniami gminy i Lasów Miejskich, które zajmują się utrzymaniem Parku Leśnego Bemowo. W związku ze znaczącą zmianą oczekiwań właściciela, co do sposobu zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości, uważam, że osiągnięcie wyważonego kompromisu jest dobrym rozwiązaniem. Po wielu naradach z urbanistami, specjalistami od ochrony przyrody, radnymi i innymi osobami, jestem zdania, że funkcjonowanie kliniki na tym terenie jest stosunkowo najmniej uciążliwe dla Parku Leśnego, a byłoby bardzo pożyteczne z punktu widzenia potrzeb naszych mieszkańców. Do tego celu należałoby uchwalić przeznaczenie około 5,5 ha gruntu ze wskaźnikiem powierzchni biologicznie czynnej 60% i wskaźnikiem zabudowy 40%. Takie proporcje oznaczają, że około 2 ha byłoby zajęte obrysem budynku i urządzeniami towarzyszącymi, natomiast około 3 ha stanowiłaby zieleń. Pozostały teren mógłby uzyskać status taki sam jak otaczające tereny Parku Leśnego Bemowo.

Chciałbym podkreślić, że przystąpienie do zmiany studium, to dopiero początek długiej drogi do zmiany przeznaczenia gruntu. Po ewentualnym dokonaniu zmiany w studium, właściwa ścieżka zmiany przeznaczenia tego terenu tj. zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopiero przed radą gminy. Zachęcam do składania wniosków do studium w terminie do 9 lipca 2017 r. Wszystkie one zostaną rozpatrzone zgodnie z ustawową procedurą.

Więcej informacji na temat przedmiotowej sprawy znajdziecie Państwo na 9-tej stronie ostatniego czerwcowego numeru Gazety Babickiej, dostępnego także w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.stare-babice.pl/sites/default/files/pliki/Gazeta/gb_06-2017.pdf

Wójt Gminy Stare Babice
/-/ Krzysztof Turek

30 czerwca 2017, nr 532

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY STARE BABICE

Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu:
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Blizne Jasińskiego,
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego część wsi Borzęcin Duży i część wsi Mariew przy ul. Spacerowej,
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Stare Babice „Warszawska – Mizikowskiego”.
Na podstawie art. 17 pkt 9 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073), art. 39 ust. 1 oraz art. 54 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z dnia 3 października 2008 r. (Dz. U. Z 2016 r. poz. 353) oraz Uchwały Nr XVII/158/16 z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Blizne Jasińskiego, Uchwały Nr XXIII/219/16 Rady Gminy Stare Babice z dnia 27 października 2016 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego część wsi Borzęcin Duży i część wsi Mariew przy ul. Spacerowej, Uchwały Nr XVII/161/16 z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Stare Babice „Warszawska - Mizikowskiego”, zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu:
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Blizne Jasińskiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko,
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego część wsi Borzęcin Duży i część wsi Mariew przy ul. Spacerowej,
- projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Stare Babice „Warszawska – Mizikowskiego” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 10 lipca do 1 sierpnia 2017 r. w siedzibie Urzędu Gminy Stare Babice, pokój nr 3, w godzinach pracy urzędu oraz na stronie internetowej: www.stare-babice.pl w zakładce „Dla Inwestora”, następnie zakładce „Plany miejscowe w przygotowaniu”.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projektach planów miejscowych rozwiązaniami odbędzie się w dniu 24 lipca 2017 r. w siedzibie Urzędu Gminy Stare Babice, ul. Rynek 32, 05-082 Stare Babice o godz. 1700. Zgodnie z art. 17 pkt. 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073) oraz art. 29, art. 34, art. 40, art. 54 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z dnia 3 października 2008 r. (Dz. U. z 2016 r. Poz. 353), osoby prawne i fizyczne mogą wnosić uwagi do projektu planu i prognozy. Uwagi należy składać na piśmie na adres: Urząd Gminy w Starych Babicach, ul. Rynek 32, 05-082 Stare Babice z podaniem nazwiska, imienia lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu przedmiotu uwagi oraz oznaczeniem nieruchomości, której dotyczy, w terminie nieprzekraczalnym do dnia 18 sierpnia 2017 r. Przedłożone uwagi i wnioski podlegają rozpatrzeniu przez Wójta Gminy Stare Babice. W przedmiotowej sprawie postępowanie o transgranicznym oddziaływaniu na środowisko nie jest prowadzone.

Wójt Gminy Stare Babice
(-) Krzysztof Turek


GMINA, URZĄD, TEREN

UWAGA NA PLANOWE WYŁĄCZENIA PRĄDU! Informujemy o planowych wyłączeniach energii elektrycznej w dniu 4 lipca 2017 r. (wtorek) w godz. 7:00-16:00 w Latchorzewie przy ulicach: Decowskiego 2 i przyległe, Zająca, Grupy Kampinos, Armii Krajowej, Baczyńskiego od nr 2 do nr 10, Kompanii Jerzyków od nr 10 do nr 26, Kusocińskiego, Powstańców Styczniowych, Grabowskiego, Hubala Dobrzańskiego od nr 81 do 115 (tylko numery nieparzyste), Kobendzy od Armii Poznań do Hubala Dobrzańskiego, Armii Poznań do Wójcickiego, Jastrzębowskiego, Padlewskiego, Janowskiego, Wójcickiego, Oddziału Dzieci Warszawy oraz w dniu 5 lipca 2017 r. (środa) w godz. 8:00-18:00 w Zielonkach-Parceli przy ulicach: Okrężna i Południowa oraz w godz. 10:00-14:00 w Wojcieszynie przy ulicy Trakt Królewski - numery 17/1, 17/2, 17/3, 17/4.

Załączniki: