Studenci Szkoły Letniej SGGW w gminie

Drukuj

Wizyta studyjna Szkoły Letniej Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie.

Perspektywy rozwoju regionalnego na rzecz zrównoważonej przyszłości.

Gmina Stare Babice to przykład samorządu harmonijnie łączącego intensywny rozwój gospodarczy i społeczny, oparty na budowie infrastruktury technicznej i społecznej, wykorzystaniu zasobów naturalnych, dobrych gleb rolnych, walorów przyrodniczych Puszczy Kampinoskiej, kapitału ludzkiego z dobrym wykształceniem i potencjałem aktywnych mieszkańców.

Zmiany te przekształciły naszą gminę w ciągu kilkunastu lat z terenów typowo wiejskich, w teren o charakterze podmiejskim, zaspokajający potrzeby mieszkańców i turystów na wysokim metropolitalnym poziomie.

Dlatego też w Gmina Stare Babice została wybrana jako jedno z miejsc, w którym zlokalizowano wyjazd studyjny dla uczestników Letniej Szkoły „Regional Development Perspectives for Sustainable Future” (Perspektywy rozwoju regionalnego na rzecz zrównoważonej przyszłości).

3 lipca 2018 roku gminę odwiedziła blisko 20 osobowa grupa studentów z Austrii, Czech, Litwy, Nowej Zelandii, Polski i Ukrainy oraz wykładowcy z Austrii, Czech, Polski i Turcji.

Projekt zorganizowany był przez Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie, w ramach ogólnoświatowego porozumienia wyższych uczelni i uniwersytetów – Euroleague (Euroliga).Tegoroczną edycję przygotowały i poprowadziły: Pani Prof. dr hab. Maria Parlińska, dr Aleksandra Górecka i dr. inż. Agnieszka Parlińska.

Grupa przebywała w Polsce w dniach 2 – 6 lipca 2018 r., 3 lipca wizytowała Warszawski Rynek Spożywczy w Broniszach, kompleks edukacyjno-kulturalno-sportowy w Zielonkach – Parceli, w godzinach popołudniowych odwiedziła Kampinoski Park Narodowy.

W Domu Kultury naukowców przywitał i prezentował dokonania samorządu Krzysztof Turek- Wójt Gminy Stare Babice. Podobne warunki rozwoju ma wiele podmiejskich gmin na świecie, jednak Babice muszą ponadto sprostać wymogom ochrony środowiska w otoczeniu Parku Narodowego.

Dodatkowych informacji nt. rozwoju gminy udzielali pracownicy Urzędu Gminy. Pani Beata Tuzimek przedstawiła strategiczne dokumenty planistyczne Gminy oraz projekty realizowane przy wsparciu środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej. Pan Damian Siembida przedstawił proces planowania przestrzennego, w jaki sposób gmina tworzy warunki do rozwoju gospodarczego, przyjazne warunki do osiedlania, budowy infrastruktury technicznej, społecznej, organizowania przestrzeni publicznej przychylnej mieszkańcom.

Działalność Lokalnej Grupy Działania Między Wisłą a Kampinosem przedstawił Pan Paweł Białecki prezes LGD. Na przykładzie projektu dotyczącego tworzenia lokalnej marki „Misja Kampinos”, słuchacze poznali narzędzia promocji i wsparcia inicjatyw mających znaczenie dla zrównoważonego rozwoju obszaru LSR.

Grupa po obejrzeniu nowoczesnego kompleksu w Zielonkach –Parceli, poznała specyfikę rynku warzyw i owoców w jednej z największych firm w gminie – Hurtowni Warzyw i Owoców Bukat oraz nowoczesne gospodarstwo rolne Pana Krzysztofa Kalinowskiego, specjalizujące się w uprawie ziemniaków na chipsy.
Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie wjazdu studyjnego studenci przygotowali prezentacje dla władz lokalnych i mieszkańców co do korzyści i niedogodności wynikających z lokalizacji w otoczeniu aglomeracji warszawskiej.

Studenci zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z grup pokazała dlaczego i jak chronić badany region przed ekspansją Warszawy. Spowolnienie ekspansji Warszawy na obszar gminy Stare Babice pozwoliłoby jej zachować status gminy wiejskiej, a co za tym idzie możliwość skorzystania z puli środków Unii Europejskiej adresowanych do obszarów wiejskich.

Dodatkowo studenci podkreślają potrzebę ochrony obszarów rolniczych i Kampinoskiego Parku Narodowego. Wśród narzędzi ochrony wyróżnili: planowanie przestrzenne, podatki i opłaty oraz edukację. W planowaniu przestrzennym podkreślano potrzebę utrzymania i tworzenia stref buforowych służących rekreacji, potrzebom społecznym oraz rolnictwu. Równie istotna jest edukacja dotycząca ochrony środowiska zarówno wśród dzieci i młodzieży w szkołach warszawskich, jak i wszystkich odwiedzających KPN.

Druga grupa wskazała potrzeby i obszary współpracy gminy z Warszawą wraz z wykorzystaniem sąsiedztwa Kampinoskiego Parku Narodowego.
Studenci wskazywali na korzyści związane z rozwojem infrastruktury transportowej. Połączenie lokalnego transportu zbiorowego Warszawy i gminy Stare Babice pozwoliło na ułatwienie mieszkańcom dostępu do miejsc pracy, kultury i edukacji. Stworzenie kilku stacji publicznych rowerów (Veturilo) oraz rozszerzenie sieci tras rowerowych na terenie gminy Stare Babice pozwoliłoby na uatrakcyjnienie obszaru gminy dla rozwoju turystyki rowerowej a mieszkańcy gminy skorzystaliby z tej oferty podnosząc swoją aktywność fizyczną.

Jednym z potencjalnych wyzwań, z którym zmierzą się mieszkańcy gminy jest utrata tradycyjnych sposobów rolniczego życia ale z drugiej strony istnieje potencjał do tworzenia nowych sposobów wykorzystania tradycyjnych umiejętności rolniczych ludności wiejskiej umożliwiający rozwój gospodarczy. Można tu wymienić: agro-turystykę, turystykę ekologiczną, produkcję ekologiczną, które pozwolą na wykorzystanie bliskiej lokalizacji miasta jako rynku zbytu dla ich produktów.

W kolejnych dniach pobytu na SGGW studenci uczestniczyli w warsztatach nt. zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w trakcie których brali udział w wykładach oraz prezentowali wyniki swoich własnych badań.

dr inż. Agnieszka Parlińska, Beata Tuzimek

Autorzy zdjęć:
dr inż. Agnieszka Parlińska fot. zm: 101, 106, 112, 114, 116
dr. Aleksandra Górecka fot. zm:104, 118
Stare Babice fot. zm. 105, 108, 110