Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017

Drukuj

W tym roku nasza gmina po raz pierwszy wzięła udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT),  który trwał od 16 do 22 września 2017 r.

Konferencja „REALIZACJA EUROPEJSKIEJ POLITYKI TRANSPORTOWEJ -  PODSUMOWANIE EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO  TRANSPORTU 2017 W POLSCE”, odbyła się w Warszawie dnia 17 listopada 2017 r.

W jej trakcie wręczono pamiątkowe dyplomy. W imieniu naszej gminy dyplom odebrała Pani Hanna Domańska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zielonkach-Parceli.

W ramach przystąpienia do udziału w programie działaliśmy w trzech płaszczyznach: działań trwałych, tygodnia działań i Dnia bez Samochodu.

Działania trwałe polegały na otwarciu nowego chodnika przy ul. Wspólnej, na odcinku między ul. Trakt Królewski a ul. Warszawską oraz oddaniu do użytku stojaków rowerowych przy Szkole w Zielonkach Parceli wraz z odcinkami ciągów pieszo-rowerowych między szkołą a ul. Południową.

Tydzień działań obejmował akcję promocyjną, a także rajd rowerowy w Borzęcinie Dużym zorganizowany z okazji rozpoczęcia ETZT.

Warto wspomnieć, że własną akcję promocyjną prowadziła Szkoła Podstawowa w Zielonkach. Dzień bez Samochodu odbył się 22 września, w tym dniu podróżowanie wszystkimi liniami autobusowymi ZTM na terenie Gminy Stare Babice było bezpłatne.

Komisja Europejska zachęcała w tegorocznej kampanii do udostępniania samochodów, rowerów, dwukołowych pojazdów z silnikiem itp., ale także korzystania z platform do organizowania wspólnych przejazdów samochodem. Traktując transport jako usługę, zwłaszcza przy użyciu elektronicznych aplikacji i platform internetowych – dzielimy się mobilnością.

Czysta mobilność, czyli jaka? Sektor transportu ma znaczący wpływ na zmiany klimatu – w Polsce odpowiada za ok. 13 proc. emisji gazów cieplarnianych, a w Europie stanowi już niemal ¼. Emisja toksycznych gazów i pyłów jest jedną z dwóch głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w iastach. Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu z emitujących mniej zanieczyszczeń samochodów i alternatywnych środków transportu, a także stosowaniu „czystszych” paliw.

Mobilność miejska może być czysta dzięki efektywniejszym energetycznie i niskoemisyjnym środkomtransportu. Ważne jest także, by przestrzeń publiczna była projektowana na potrzeby ruchu bezsamochodowego. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (transport szynowy, tabor elektryczny).