VI Miejsce na Mistrzostwach Świata Jakuba Klęczara

Drukuj

Ponad 60 dwuosobowych załóg z całego Świata wystartowało w 19 Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu w dniach 17-22 sierpnia 2014 r.

Latanie rajdowe wymaga od zawodników wyjątkowego kunsztu w zakresie nie tylko perfekcyjnego pilotażu po ściśle wyznaczonej trasie, ale też zdolności nawigacyjnych. Załogi dostają zadania do wykonania 15 minut przed startem. Pilot wycina zdjęcia obiektów, które będzie musiał wyszukać podczas lotu, a nawigator zaczyna na mapie wykreślać trasę. Swoją pracę kontynuuje podczas lotu. Zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura.

Od ostatnich Mistrzostw piloci i nawigatorzy rywalizują w dwóch klasach: wyższej-unlimited i niżej-advanced. Po parodniowym treningu i otwarciu Mistrzostw 7 polskich załóg stanęło do rywalizacji w klasie Unlimited. Na tych Mistrzostwach Jakub Klęczar – babicki stypendysta sportowy - wystartował w załodze z Krzysztofem Skrętowiczem, z którym lata od zeszłego sezonu. W trakcie Mistrzostw zostały rozegrane 3 konkurencje połączone z lądowaniami. Po pierwszym dniu team Pana Jakuba Klęczara zajmował 11 miejsce, ale po zaciętej walce zdobyli VI miejsce. Były to pierwsze wspólne międzynarodowe zawody ekipy Klęczar/Skrętowicz, którzy już teraz myślą o wspólnym starcie w 2016 roku w Portugali. Reprezentacja Polski drużynowo zdobyła złoto, a Polskie załogi uplasowały się od 2 do 8 miejsca, ustępując tylko miejsca rewelacyjnym Francuzom.

Zapraszam do odwiedzenia strony Mistrzostw
  gdzie można obejrzeć wiele filmów, na których piloci i nawigatorzy opowiadają o lataniu rajdowym oraz krótkie filmy podsumowujące każdy dzień zawodów.