Samorządy walczą z kleszczami

Drukuj

Samorządy województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego włączają się do kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób odkleszczowych.

Na gminnych zieleńcach pojawią się tabliczki ostrzegawcze, a do mieszkańców trafią ulotki informacyjne.

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Te małe pajęczaki lubią miejsca cechujące się dużą wilgotnością na przykład lasy, parki, obrzeża jezior oraz zakrzewione nieużytki zielone. Podstawowymi żywicielami kleszczy są drobne zwierzęta: myszy, kuny, łasice. W okresie wzmożonej aktywności tj. od maja do września, pasożyty te chętnie polują na większe ofiary takie jak krowy, psy czy ludzie.

Uwaga na kleszcze

Najbardziej powszechnym schorzeniem odkleszczowym jest borelioza, której głównymi symptomami są wędrujący rumień oraz objawy grypopodobne. Zakażenie leczy się za pomocą antybiotyków.

Mniej znaną ale równie niebezpieczną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) atakujące ośrodkowy układ nerwowy.

Większość zakażeń KZM następuje w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym (czerwiec, lipiec) oraz jesiennym (wrzesień, październik). Na KZM nie ma lekarstwa- choremu można jedynie pomóc podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego ważne jest zapobieganie zakażeniu wirusem. Profilaktyka sprowadza się w tym przypadku do właściwego zabezpieczania się przed ukąszeniem oraz przyjęcia szczepień uodparniających.

więcej w załączniku pdf >>

Załącznik: