Policja ostrzega przed oszustami

Drukuj

A P E L
Policji ostrzegający przed oszustami

Szanowni Państwo!

Do Policji cały czas zgłaszają się osoby, które zostały oszukane metodą na tzw. „policjanta”, kiedy to przestępcy podawali się za policjantów oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ofiarami tych przestępstw najczęściej są osoby starsze, często samotne i zbyt ufne.

Oszuści dzwonią na stacjonarny numer telefoniczny. Często podają się za jednego z naszych bliskich lub krewnych lecz zazwyczaj szybko kończą rozmowę.

Za chwilę telefon dzwoni ponownie. Kolejny oszust informuje, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji i właśnie trwa policyjna akcja, w której należy pomóc. Żąda, abyście przekazali mu swój numer telefonu komórkowego.

Fałszywy funkcjonariusz mówi starszej osobie jak ma dalej postępować i prosi o wypłatę oszczędności z banku lub zabranie ich z domu, a później przekazanie ich nieznanej nam osobie lub pozostawienie we wskazanym miejscu.

APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEZNAJOMYMI.

POLICJANCI NIGDY NIE POPROSZĄ O PRZEKAZANIE KOMUKOLWIEK SWOICH OSZCZĘDNOŚCI, PRZELANIU ICH NA KONTO LUB POZOSTAWIENIE W JAKIMŚ MIEJSCU ORAZ NIGDY NIE DZWONIĄ Z INFORMACJAMI O TAJNYCH AKCJACH.

W przypadku zetknięcia się z taką sytuacją zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

Przypominamy, że Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta - funkcjonariusza CBŚP”.

Numer 22 60 33 222 czynny jest przez całą dobę.