Biało-czerwoną wieszajmy z honorem
Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja
- w tych dniach chętnie wywieszamy flagę.
Etykieta flagowa jest szczegółowo opisana. Wymienione są w niej przede wszystkim reguły jej wieszania, ale także wygląd, sposób jej składania i późniejszej likwidacji.
2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do białoczerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego warto poznać podstawowe zasady wieszania flagi państwowej.
-
Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu w proporcjach 5:8.
-
Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
-
Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
-
Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
-
Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
-
Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
-
Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
-
Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
-
Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
-
Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe (kokardy, wstążki itp.), a nie flagi o proporcji 5:8.
-
Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.