Bezpieczeństwo w Powiecie Warszawskim Zachodnim

Drukuj

Czy w Powiecie Warszawskim Zachodnim jest bezpiecznie?

15 lutego 2016 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stare Babice odbyło się spotkanie dotyczące wdrażania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poprowadził je Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego - podinspektor Tomasz Szachowski, wzięli w nim udział także: Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek, przedstawiciele KPP w Starych Babicach oraz Straży Gminnej Stare Babice. Uczestnikami spotkania byli m.in. sołtysi, kierownik GOPS Stare Babice oraz prasa lokalna.

W pierwszej części Tomasz Szachowski przedstawił główne założenia wspomnianej mapy zagrożeń. Jej celem jest poprawa zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Mapa tworzona jest na poziomie lokalnym (zagrożenia w gminie, powiecie), a następnie zgromadzone dane służą do tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jej tworzenie wymaga współdziałania pomiędzy gminami i powiatami, dlatego spotkanie w urzędzie gminy miało formę społecznych konsultacji.

Taka formuła pozwoliła uczestnikom na zgłaszanie w drugiej części spotkania swoich pomysłów dotyczących zawartości mapy zagrożeń. Sołtysi zwracali uwagę m.in. na lepszy kontakt z dzielnicowymi w naszej gminie, oznakowanie ulic, zagrożenia wynikające z nadmiernej prędkości pojazdów.

Prowadzący Tomasz Szachowski przedstawił również dane statystyczne dotyczące najczęściej popełnianych wykroczeń na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego w 2015 r.: największa liczba przestępstw ogółem miała miejsce w Łomiankach (467), następne w kolejności są Błonie i Ożarów Mazowiecki (453), Stare Babice (313), Leszno (140), Izabelin (119) oraz Kampinos (65). Bardziej pocieszający jest fakt, że w stosunku do 2014 r., na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego spadła ilość zdarzeń drogowych: wypadków (z 90 do 60), osób rannych w wypadkach (ze 103 do 61) i osób zabitych w wypadkach (z 11 do 9). Na terenie Gminy Stare Babice w 2015 r. miało miejsce 5 wypadków drogowych, a obrażenia w nich odniosło 5. rannych. Nie odnotowano wypadków śmiertelnych (ciąg zdarzeń, w wyniku którego doszło do śmiertelnego wypadku na ul. Hubala – Dobrzańskiego, miał początek na terenie m .st. Warszawy, dlatego został tam przypisany).