Spotkanie uczniów z Aniką Kamińską
Młodym ludziom często trudno wyrazić swoje emocje. Być może dobrym sposobem na to jest gra na afrykańskich bębnach? Z czasem ćwiczenia przeradzają się w pasję, która towarzyszy nam przez całe życie i pozwala lepiej poznać siebie.
3 października 2016 r. uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym oraz ze Szkoły Podstawowej w Starych Babicach spotkali się z Aniką Kamińską. Spotkanie odbyło się w ZSP w Borzęcinie Dużym, a bohaterka spotkania przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia Kuźnia Przyjaźni. Zebranych powitała Zastępca Dyrektora Szkoły Agnieszka Matuszewska, a o Anice Kamińskiej krótko opowiedziała Prezes Stowarzyszenia Kuźnia Przyjaźni – Ludmiła Miłowanowa.
Kim jest Anika Kamińska?
Z wykształcenia to archeolog podwodny. Oprócz tego podróżniczka, która odwiedziła wiele miejsc na ziemi, m. in. Kubę oraz Mali w Afryce. Jest instruktorką gry na afrykańskim bębnie Djembe oraz tańca afrykańskiego (w tym afrykańskiego baletu). Lekcje pobierała od kubańskich i afrykańskich nauczycieli. Realizację marzeń i przygodę z grą rozpoczęła w wieku 18 lat.
Z Kuby do Mali.
Bohaterka spotkania podczas prezentacji opowiedziała o swoich podróżach. Będąc na Kubie poznała tamtejsze obrzędy związane z bębnami (m.in. święte bębny – Bata, czy Tambor – religijną ceremonię gry i tańca, podczas której oddaje się cześć bogom). Z Kuby „muzyczny kompas” pokierował ją do afrykańskiego Mali. Podczas spotkania wiele dowiedzieliśmy się o mieszkańcach tego kraju.
Szczególny nacisk Anika Kamińska położyła na sytuacje tamtejszych dzieci, które stanowią 60% całego społeczeństwa, więc nie są rozpieszczane. Jak wiele różni nas od Malijczyków pokazała także prezentacja zdjęć z malijskich wesel, które nie dość, że odbywają się bardzo często, to w ciągu dnia i bez alkoholu.
Jak grać na bębnach?
Anika Kamińska uczyła się gry na Djembe od malijskiego nauczyciela, podobnie jak afrykańskiego baletu. Część z tych umiejętności przekazała uczniom podczas spotkania.
Z pozoru proste taneczne ruchy, zakorzenione w naturze, bardzo spodobały się młodzieży i sprawiały wiele radości. A kiedy donośnym głosem zabrzmiał bęben Djembe, uczniowie stali się częścią spotkania i wyszli z niego naładowani pozytywnymi emocjami, które na pewno przekażą dalej.