Wykład Uniwersytetu III Wieku

Drukuj

4 listopada 2014 r. w Urzędzie Gminy w Starych Babicach odbyło się kolejne spotkanie Uniwersytetu III Wieku.

Dr Alicja Bobrowska z Wydziału Geologii UW zabrała słuchaczy na wirtualny spacer po Warszawie. Podczas wykładu opowiedziała, z jakich rodzajów kamieni są zbudowane zabytki stolicy. Okazuje się, że wiele z nich powstało z surowców pozyskiwanych w Polsce. I tak np. wnętrza Sejmu RP są zbudowane z polskiego marmuru, tzw. białej Marianny. Kolumnę Zygmunta utworzono z granitu strzegomskiego. Polskim marmurem („zieloną Marianną”) były kiedyś wyłożone także wnętrza Hotelu Europejskiego; obecnie zastąpił go marmur z Indii. Jest to dzisiaj częsta praktyka: polskie surowce skalne eksportuje się na Zachód, a do kraju sprowadza się tańsze materiały. Wiele naszych kamieniołomów i kopalni znajduje się w rękach prywatnych i czasami trudno nawet określić stopień ich eksploatacji.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć i dotknąć fragmentów skał występujących w Polsce. Wykład wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Uczestniczyli w nim również m.in. Wójt i Z-ca Wójta Gminy Stare Babice oraz kilku radnych.

Na zakończenie Agnieszka Matuszewska – Prezes Stowarzyszenia „Starobabicki Uniwersytet III Wieku” podarowała dr Alicji Bobrowskiej drewnianego aniołka, dziękując za ciekawe spotkanie.

Kolejny wykład odbędzie się
18 listopada o godz. 18.00
w sali konferencyjnej nowego Urzędu Gminy (ul. Rynek 21, Stare Babice).
Jarosław Chrapek omówi temat
Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.
Przywracanie pamięci miejsca w świadomości mieszkańców gminy Stare Babice i m. st. Warszawy”.

Zapraszamy!

Karolina Gwarek
Fot. Marcin Łada