Wykład o zdrowiu
10 lutego 2015 r. w Urzędzie Gminy w Starych Babicach odbyło się szkolenie z zakresu profilaktyki nowotworowej i promocji zdrowego stylu życia.
Spotkanie poprowadziły: Dorota Ołowska i Aleksandra Stelmach z Centrum Onkologii w Warszawie. W szkoleniu wzięło udział kilkadziesiąt osób; dominowały panie. Uczestników powitali: Z-ca Wójta Marcin Zając i Kierownik GOPS Alicja Napurka.
Podczas wykładu Dorota Ołowska mówiła o podstawowych zasadach zdrowego stylu życia i profilaktyki nowotworowej (w przystępny sposób są one opisane w tzw. Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem – www.kodekswalkizrakiem.pl).
Okazuje się, że na wiele czynników sprzyjających nowotworom sami mamy wpływ. Recepta na zdrowie jest prosta: codziennie 30 minut spaceru i 5 porcji warzyw i owoców, a ponadto – odstawienie używek, kontrola masy ciała, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz regularne badania profilaktyczne. Te działania pomagają zapobiegać nowotworom, a w przypadku ich wystąpienia – wspomagają leczenie.
Coraz częściej mówi się, że nowotwory będą w przyszłości chorobami przewlekłymi. Wpłynie na to rozwój metod terapii i popularyzacja zdrowego stylu życia wśród pacjentów.
Dziś jeszcze w wielu przypadkach chorzy przegrywają walkę z rakiem. Nowotwory są główną przyczyną przedwczesnych zgonów Polaków. Aż trudno uwierzyć, że rak szyjki macicy, całkowicie uleczalny w zachodniej Europie, w Polsce nadal zabija. W skali kraju – codziennie umiera na niego 5 kobiet. Tak nie musi być. Żyjmy zdrowo, badajmy się często, a gdy nowotwór się pojawi, pamiętajmy: rak to nie wyrok, można go pokonać!
Podczas spotkania omówiono dwa rodzaje badań przesiewowych – w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi. Paniom zaleca się: bezpłatną cytologię raz na 3 lata (między 25. a 59. rokiem życia) i bezpłatną mammografię raz na 2 lata (między 50. a 69. r.ż.). Udział w tych badaniach pomaga rozpoznać nowotwory we wczesnym stadium i je wyleczyć.
Po wykładzie uczestnicy otrzymali ulotki zachęcające do działań prozdrowotnych. Mogli też zadać pytania prowadzącym. Na specjalnych fantomach wykładowczynie zaprezentowały metody samobadania piersi (każda kobieta po 20 r.ż. powinna wykonywać takie badanie przynajmniej raz w miesiącu).
Zachęcamy także do odwiedzenia stron:
www.bezplatnacytologia.pl i www.bezplatnamammografia.pl.
Spotkanie odbyło się w ramach kampanii szkoleniowej prowadzonej przez: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii w Warszawie. Działania te są prowadzone na podstawie umowy zawartej z Ministrem Zdrowia na realizację zadań w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Celem projektu jest promocja badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi na terenie województwa mazowieckiego oraz promocja działań związanych z prewencją pierwotną nowotworów i wdrażaniem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Tekst i fot. Karolina Gwarek