Leki na choroby XXI wieku

Drukuj

Jak powstają nowoczesne leki i czy zamienniki są tak samo skuteczne jak oryginały? Wykładu na ten temat wysłuchali „studenci” Uniwersytetu III Wieku – 2 grudnia w Starych Babicach.

Wykład pt. „Leki generyczne na choroby XXI wieku” wygłosili: mieszkaniec babickiej gminy, mgr inż. Janusz Obukowicz – Dyrektor warszawskiego Instytutu Farmaceutycznego i dr Michał Kaza z Zakładu Farmakologii IF.

W czasie spotkania słuchacze dowiedzieli się między innymi, jak długą drogę przechodzą leki przed dopuszczeniem do użytku. Wprowadzenie nowych preparatów na rynek jest bardzo kosztowne. Jednym z powodów jest to, że ich działanie musi być przedtem poddane wielu testom. Często najpierw sprawdza się nowe preparaty na zwierzętach, a następnie na ludziach. Wszystko po to, by zapewnić pacjentom jak największe bezpieczeństwo. Od wynalezienia nowej substancji do rozpoczęcia jej sprzedaży może minąć nawet kilkadziesiąt lat.

Leki generyczne, nazywane popularnie „zamiennikami”, odtwarzają skład oryginalnych leków – tzn. zawierają tę samą substancję, w takiej samej dawce i postaci jak oryginał. Różnica jest taka, że są opracowywane i wprowadzane do obrotu już po wygaśnięciu ochrony patentowej pierwowzorów. W związku z tym nie muszą przechodzić części badań wstępnych, bo działanie zawartej w nich substancji zostało już poznane. Właśnie dlatego są dużo tańsze od oryginałów, ich zaletą jest także większa dostępność. Warto więc zawsze pytać w aptece, czy przepisany preparat nie ma zamiennika – farmaceuta udzieli nam informacji, a część pieniędzy pozostanie w kieszeni.

Grudniowy wykład wzbudził duże zainteresowanie, jak zwykle nie zabrakło także pytań do wykładowców. Słuchaczy zainteresowało m.in. to, kto może uczestniczyć w badaniach leków. Są to najczęściej zdrowi ochotnicy, a w przypadku warszawskiego Instytutu Farmaceutycznego – największą grupę stanowią studenci podczas sesji. W czasie testów spędzają kilka „spokojnych” dni w klinice, poddają się badaniom i przygotowują do egzaminów.

Kolejny wykład Uniwersytetu III Wieku odbędzie się
16 grudnia – jak zwykle o godzinie 18.00
w sali konferencyjnej babickiego Urzędu Gminy.
Tym razem tematem będą zwyczaje świąteczne. Serdecznie zapraszamy!

Karolina Gwarek
Fot. Marcin Łada