Dzień Ziemi w Starych Babicach
Chociaż trzynastka bywa pechowa, nie sprawdziło się to w przypadku XIII Dnia Ziemi. Impreza zorganizowana 26 kwietnia w babickiej podstawówce udała się doskonale!
Tegoroczny Dzień Ziemi odbył się pod hasłem „Zmieniaj nawyki, a nie klimat”. Ekologiczne święto przyciągnęło do Starych Babic wiele osób w różnym wieku. Z powodu deszczu stoiska i kramiki z licznymi atrakcjami ustawiono wewnątrz szkoły. Tutaj odbyły się warsztaty edukacyjne, artystyczne, sportowe, a także zajęcia z zakresu promocji zdrowia.
– Co roku staramy się organizować stoiska, które zmuszają uczestników – a zwłaszcza dzieci, do aktywnej pracy – mówi Pani Krystyna Kozłowska, nauczycielka ze Starych Babic, która wspólnie z Panią Jolantą Gumółką koordynowała organizację XIII Dnia Ziemi. – W tym roku mieliśmy wiele stoisk interaktywnych, m.in. prognozowania pogody. Nowością było też stoisko segregowania odpadów. Bardzo ciekawy okazał się pokaz urządzeń i pojazdów na baterie słoneczne – „Zasilamy się słońcem” – połączony z wykładem. Pojawiły się także stoiska znane i lubiane od lat, m.in. „Młodych Przyrodników”, którzy przynoszą do szkoły własne zwierzęta. W tym roku mieliśmy króliki, koty, papugi, myszoskoczki, gekony, kameleony, a nawet krocionogi... Jednym słowem – wszystko, co tylko da się wyhodować w domu!
Miłośnicy przyrody mogli także podziwiać wystawy roślin ozdobnych i ziół. Na szczególną pochwałę zasłużyły sadzonki przygotowane przez klasę 3c wspólnie z Panią Iwoną Antoszkiewicz oraz wyhodowane przez Panią Grażynę Sawicką we własnym ogródku.
Poza tym, jak co roku, odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz surowców wtórnych – w zamian za sadzonki. Zorganizowano także warsztaty recyklingowe – wykonywania lalek z gałganków i wyrobów z gazet, a ponadto różne zajęcia i pokazy artystyczne: malowania toreb, tworzenia kwiatów z krepiny, tkactwa itp. W konkursach przyrodniczych i plastycznych (z naciskiem na ekologię) uczestnicy mogli popisać się umiejętnościami i wygrać drobne upominki.
– Dzień Ziemi uczy ekologicznych zachowań, wyrabia dobre nawyki i to jest największa zaleta tego festynu! – podkreśla Pani Jolanta Gumółka.
Dla uczestników zorganizowano także zajęcia sportowe – naukę zumby, szermierki, zabawy i gry sprawnościowe. Po wysiłku można było zmierzyć sobie ciśnienie, skorzystać z masażu lub pokrzepić się smacznym jedzeniem. Bezpłatnie zapewniono wszystkim chętnym zdrową żywność i wodę.
W tym roku nauczyciele wystąpili z ciekawą inicjatywą i przygotowali Stół Darów Ziemi z własnymi przetworami. Można było nabyć słoiczki z ogórkami, konfiturami, dżemami i innymi przysmakami, a dochód ze sprzedaży przeznaczono na cele szkoły. Oblegane było również stoisko z goframi, obsługiwane przez profesjonalnego kucharza – kolejka ustawiała się praktycznie do końca imprezy o godz. 18. Każda klasa upiekła także pyszne ciasto do szkolnej kawiarenki.
– Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom, Pracownikom Szkoły, Rodzicom i Uczniom – za pomoc w organizacji Dnia Ziemi i aktywny udział w tym wydarzeniu – mówią koordynatorki tegorocznej edycji, Panie Krystyna Kozłowska i Jolanta Gumółka.
Karolina Gwarek
fot. Kamil Malinowski