Święta w Afryce

Drukuj

Jak obchodzi się Boże Narodzenie w Ghanie?
Na ten temat mówiła Bożena Latocha, misjonarka świecka SMA, podczas kolejnego wykładu Uniwersytetu III Wieku – 16 grudnia 2014 r. w Starych Babicach.

Boże Narodzenie w Ghanie jest bardzo radosne i tę radość czuje się wszędzie! Świąteczne zwyczaje mieszkańców tego kraju różnią się jednak od naszych. Ghańczycy nie mają opłatka ani choinki, a w prezencie dostają najczęściej coś do jedzenia albo do ubrania. Tak jak Polacy sprzątają domy na święta, czasem też dekorują je ozdobami nawiązującymi do gwiazdkowej tradycji. Przygotowują smaczne i obfitsze niż zwykle potrawy, np. „fufu” ze specjalną zupą, ryż z kurczakiem albo duszone mięso kozy. Na co dzień żyją bardzo skromnie, jedzą często tylko raz dziennie, dlatego w święta tym bardziej cieszą się wszelkimi dobrami. Okres Bożego Narodzenia pokrywa się ze zbiorem kakao – jest więc czasem podwójnej obfitości i szczęścia.

Przede wszystkim jednak Ghańczycy w te wyjątkowe dni odwiedzają krewnych, przyjaciół i sąsiadów, nie zapominają też o udziale w nabożeństwach. Pasterka w Ghanie trwa dużo dłużej niż u nas, jest wielogodzinnym świętem radości, wspólnego śpiewu i tańca. Czas płynie tam wolniej, nikt się nie śpieszy, a największą radością jest bycie razem i dzielenie się nawet skromnymi dobrami…

O zwyczajach świątecznych i życiu w Ghanie mówiła słuchaczom Uniwersytetu III Wieku Bożena Latocha – misjonarka świecka, która przez 3 lata pracowała w tym kraju, w Salezjańskim Domu dla Chłopców Ulicy. Obecnie pracuje w Centrum Charytatywno-Wolontariackim „Solidarni”, prowadzonym przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Pani Bożena wzbudziła sympatię słuchaczy swoją otwartością, optymizmem i poczuciem humoru. Przygotowała także ciekawą prezentację, z filmami i zdjęciami ze swojego pobytu w Ghanie.

Po wykładzie życzenia świąteczne złożyła słuchaczom Agnieszka Matuszewska – Prezes Uniwersytetu III Wieku, zaprosiła także wszystkich do przełamania się opłatkiem i na poczęstunek.


Kolejny wykład Uniwersytetu odbędzie się
13 stycznia o godz. 18.00
w sali konferencyjnej babickiego Urzędu Gminy.
Zostanie omówiony temat wizerunku Matki Bożej w obrazach.

Zachęcamy także do udziału w spotkaniach seniorów w nowym roku:
10 stycznia o godz. 14.00 w babickiej szkole podstawowej odbędzie się Spotkanie Opłatkowe, a
14 stycznia o godz. 17.00 – Dzień Babci i Dziadka w ZSP w Borzęcinie Dużym.

K. Gwarek, fot. K. Malinowski